StoryEditor

KR Kietrz: Super obora Langowo

Super wypasiona obora – tak można skwitować inwestycję w Kombinacie Rolnym Kietrz. Nowa ferma bydła Langowo imponuje rozmachem, przemyślaną koncepcją i jakością wykonania.
27.08.2018., 16:08h
Taki kompleks budynków, gdyby stanął gdziekolwiek na świecie wszędzie budziłby podziw. Tym bardziej cieszy, że to imponujące przedsięwzięcie zrealizowali menedżerowie Kombinatu Rolnego Kietrz na Opolszczyźnie. Przemyślana koncepcja, solidne wykonanie i nienaganny porządek robią wrażenie. Mogli się o tym wszystkim przekonać goście zaproszeni na uroczyste otwarcie Fermy krów Langowo w Kombinacie Rolnym Kietrz sp. z o.o.

Kompleks obór na ponad 3000 zwierząt

-    Nowa obora powstała na przysłowiowym ściernisku i budowaliśmy ją prawie od zera, nie licząc starej poniemieckiej obory na ponad 100 krów – podkreśla Mariusz Sikora, prezes zarządu Kombinatu Rolnego, gospodarującego na 9200 ha i utrzymującego łącznie 7 tys. sztuk bydła.

Obszar całej fermy Langowo zajmuje ok. 12 ha, a samych budynków ponad 52 tys. m.kw. Dwie bliźniacze obory dla krów każda długości 171 m i szerokości 35 m mieszczą po 640 mlecznic. Obory są wyjątkowo przestronne, bo w kalenicy mierzą prawie 14 m, a na zewnątrz słupy mają po 4,5 m.

Izolowany dach, przewiewne ściany i dobry przewiew dają krowom wyjątkowy komfort także podczas upałów. Legowiska szerokie na 130 cm są wyścielone sieczką słomy z wapnem. Korytarze gnojowe pełne, regularnie czyszczone zgarniaczem zapewniają czystość krów.

Karuzela na 60 stanowisk

Krowy przechodzą dwa razy dziennie do udojni wyposażonej w dojalnię karuzelową firmy Fullwood na 60 stanowisk z obsługą zewnętrzną i obracającą się przeciwnie do wskazówek zegara. Dój 1200 krów zajmuje ok. 6,5 godziny dziennie, co oznacza, że w ciągu godziny wydoi się od 230 do 250 krów.

– Dój poranny rozpoczynamy o 9.00 rano, a wieczorny o 22.00, chcemy by jeden dój odbywał się, kiedy jest już chłodno – wyjaśnia prezes Sikora. Z karuzeli mleko przechodzi do 2 zbiorników z 3 stopniowym systemem schładzania o pojemności 32 m3 każdy. Mleko niezmiennie odbiera mleczarnia z OSM Włoszczowa.


Żywienie grupowe

Krowy są podzielone na 7 grup żywieniowych.  Zaskakujące jest to, że krowy nie otrzymują dodatkowo paszy treściwej, a całe zapotrzebowanie ma pokryć przygotowany TMR. Na terenie fermy wszystkie nowo wybudowane silosy przejazdowe gwarantują utrzymanie dobrej jakości paszy. Dawka składa się z kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki z lucerny, młóta browarnianego oraz pasz treściwych.

Odchów od cielęcia do wydajnej krowy

Cielęta – jałóweczki odchowywane są w budkach indywidualnych, a potem zbiorowych. Utrzymanie i żywienie młodzieży ma stworzyć podwaliny do wydajnej i mocnej krowy. Cały kompleks jest tak zorganizowany, by tworzył zamknięty obrót stada.

Remont stada – poniżej 30% wyłącznie z własnego materiału hodowlanego świadczy o doskonałych warunkach utrzymania. Na jedną skuteczną inseminację zużywa się raptem 1,5 porcji nasienia. Nadwyżka jałówek hodowlanych w ilości prawie 400 sztuk trafia do innych gospodarstw. Koszt całej fermy w przeliczeniu na 1 stanowisko krowy to 44 tys. zł.   bk

Więcej szczegółów w październikowym wydaniu top agrar Polska.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 12:35