StoryEditor

Jak ogrodzić pastwisko? Koszty, materiały i wykonanie

Oszczędność przy budowie ogrodzenia dla bydła może zemścić się, narażając nas na dodatkowe koszty w przyszłości, gdy zwierzęta zniszczą sąsiadujące uprawy lub mienie. Jak dobrze ogrodzić pastwisko?
Błażej Szczepański
06.06.2024., 14:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile przewodników?
  • Gdzie postawić słupki?
  • Wytrzymałość na zerwanie
  • Zasilanie pastucha
  • Inteligentne zabezpieczenie
  • Ochrona przed kradzieżą
  • To, co najważniejsze

Obecnie wypas bydła, szczególnie mlecznego, stracił na znaczeniu na rzecz całorocznego utrzymania w oborze i żywienia w systemie TMR. Mimo to wprowadzanie do gospodarstwa tego systemu może nieść dodatkowe korzyści finansowe, tj. dopłaty w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Oprócz korzyści stricte finansowych wypas jest dla bydła najlepszą formą bytowania i warto przygotować pastwisko dla krów czy młodzieży wszędzie tam, gdzie to możliwe. Stada bydła mięsnego, zwłaszcza mamki z cielętami, z reguły są na pastwiskach często utrzymywanych ekstensywnie. Aby wypas był bezpieczny dla zwierząt i otoczenia, należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów i budowie ogrodzenia?

Ile przewodników?

W pierwszej kolejności podczas planowania pastwiska ważne jest określenie, jakie zwierzęta będą na nim utrzymywane, ponieważ wpływa to na wysokość osadzenia przewodów elektrycznych. W przypadku wypasania jedynie krów mlecznych wystarczające są dwa przewody na wysokości 60 i 90 cm n...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Błażej SzczepańskiBłażej Szczepański
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 01:33