StoryEditor

Ubezpieczenie zwierząt od uboju z konieczności. Rolnicy wnioskują o wsparcie

Dolnośląska Izba Rolnicza zawnioskowała do KRIR o wystąpienie do MRiRW o wprowadzenie dopłat do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich tj. bydła, koni oraz możliwości dopłaty do ubezpieczenia zwierząt w sytuacji uboju z konieczności.
30.05.2024., 12:08h

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że duże zwierzęta gospodarskie, które doznają urazów, zwłaszcza kończyn, nie są w stanie powrócić do sprawności, wtedy najczęściej podejmowana jest decyzja o uboju z konieczności. DIR wyjaśnia, że ubój z konieczności dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, krowa czy koń ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup lub dozna innego urazu, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się, jednak w takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia. Nie będzie to oczywiście pełna kwota, jaką otrzymałby rolnik za zdrowe zwierzę, ale w części pokrywa koszty.

Ubezpieczenie zwierząt - wysokie składki

- Rolnicy powinni mieć możliwość ubezpieczenia swoich zwierząt, jednak składka, jaką muszą uiścić w firmach ubezpieczeniowych sięga kilkuset złotych za sztukę. Firmy ubezpieczeniowe posiadają w swoich ofertach ubezpieczenie dużych zwierząt, jednak w przypadku koni jest ograniczone np. wiekiem zwierzęcia, jego stanem zdrowia oraz warunkami jego utrzymania - podkreśla podpisany pod pismem skierowanym do KRIR Ruszar Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. 

image

Ubezpieczenie bydła mlecznego od upadków i uboju z konieczności na skutek chorób i wypadków – pierwszy tego typu program wkracza na rynek polski!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 00:02