StoryEditor

Jak uniknąć wypadków z bydłem? Kilka ciekawych wskazówek

  Podczas obchodzenia się z bydłem często dochodzi do poważnych wypadków. Nawet gdy masz mało czasu, Twoje własne bezpieczeństwo musi być priorytetem. Jak uniknąć wypadków w oborze i podczas załadunku?
09.08.2023., 16:08h

Każdy kto pracuje z bydłem wie, że nawet potulny byk czy krowa potrafią zrobić krzywdę. Jak podaje niemiecki topagrar.com niemal co czwarty wypadek w rolnictwie w 2018 r. miał miejsce w hodowli zwierząt. W sumie 8,6% lub 6306 osób zostało rannych podczas pracy z bydłem, w tym pięć śmiertelnie. Około 80% wypadków dotyczyło hodowców krów mlecznych i mamek.

Aby temu zapobiec, 38 ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Rolnictwa i Leśnictwa (SVLFG) uczy hodowców bydła, jak bezpiecznie obchodzić się ze zwierzętami w codziennej pracy.

- Prawie wszystko, co rolnicy robią w bezpośrednim kontakcie z bydłem, powoduje mniej lub bardziej silny stres u zwierzęcia - wyjaśnia Manfred Eggers z SVLFG. Obejmuje to jazdę maszynami, jak również naprawy lub krótkie zabiegi. Zwierzęta w momencie strachu i szoku ratuje się ucieczką i reaguje dość ekspresyjnie. Można powiedzieć ucieka gdzie popadnie i patrząc na przeszkody. Często właśnie nimi są ludzie. Jednak zdarzają się również sztuki agresywne.

Tylko spokój nas uratuje

Jeśli krowa coraz częściej macha ogonem, gwałtownie podnosi głowę, wykazuje drżenie skóry lub wypróżnia się i oddaje mo...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 07:49