StoryEditor

Ceny żywca wieprzowego mocno rozchwiane

Choć w ubiegłym tygodniu stawki ceny żywca wieprzowego rosły, to jednak w tym tygodniu rozbieżność cenowa jest dość duża. Za żywiec wieprzowy w różnych regionach Polski płacą od 3,60 zł/kg do nawet 4,50 zł/kg.
15.07.2015., 13:07h

Zmian w cennikach dokonała zdecydowana większość ubojni - jedne stawki podniosły o około 10-20 gr/kg, inne obniżyły o około 10 gr/kg. W tym tygodniu ceny te mimo wszystko są średnio wyższe od tych notowanych przed weekendem z uwagi na fakt, że notowania wieprzowiny w Niemczech wzrosły o 2 eurocenty. Jednak zakłady mięsne podejrzewają, że w tym tygodniu notowania spadną o około 3 eurocenty. Jeśli tak się stanie, to należy spodziewać się obniżek także u nas.

Na dzień dzisiejszy, średnia cena skupu żywca wieprzowego wynosi 3,94 zł/kg, natomiast za klasę E 5,35 zł/kg. Jednak działy skupujące podkreślają, że podane przez nich ceny są uśrednione. Wiadomo, że stawka zależy od jakości dostarczanej świni, ilości towaru i wielu innych czynników.

W sprawdzonych przez „top agrar Polska” zakładach skupujących za żywiec wieprzowy płaci się maksymalnie od 3,60 do 4,50 zł/kg. Najwyższa stawka za klasę E to 5,66 zł/kg w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższa to 5,20 zł/kg w województwie lubuskim.  ag

Zobacz aktualne ceny skupu tuczników w kraju!

Fot. A. Kurek

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:30