StoryEditor

Dla kogo wysoki dobrostan świń? Pytamy hodowców trzody chlewnej

Szczęśliwe, zadbane świnie, utrzymywane w otwartych klatkach, na dużej powierzchni, mające dostęp do materiałów manipulacyjnych, niecierpiące z bólu i nieleczone antybiotykami. Taką produkcję wieprzowiny chcą widzieć konsumenci, takie wymogi stawiają przed producentami żywca.
09.06.2023., 13:06h

Podwyższone normy dobrostanowe

Obrońcy praw zwierząt konsekwentnie forsują podwyższanie norm dobrostanu w utrzymaniu zwierząt gospodarskich. Po tym, jak sektor produkcji jaj wymieniał klatki dla kur na większe, a system znakowania jaj na klatkowe, ze ściółki, wolnowybiegowe i w końcu z chowu ekologicznego zrewidował rynek i dał wybór konsumentom oraz sieciom handlowym, przychodzi czas na produkcję świń. Nieuchronne wydaje się już wprowadzenie wyższych standardów dobrostanu zwierząt do produkcji świń, który niekoniecznie będzie dobrowolny.

Pytamy, co o tym myślą sami zainteresowani – producenci świń. Czy branża i rynek są na to gotowe?

Dostosujemy nasze chlewnie

Jeżeli takie będzie zapotrzebowanie rynku, jak najbardziej jesteśmy w stanie się do tego dostosować. Producenci świń przeszli taką szkołę życia w różnych sytuacjach, że są otwarci na wszelkie sugestie. Jeżeli będzie się to wiązało ze zwrotem kosztów, to na pewno będziemy w tym uczestniczyć. Warunek: musimy na produkcji zarabiać.

Krzysztof Kuliński, 1600 miejsc tuczowych, wójt gm. Grabica
Krzysztof Kuliński, 1600 miejsc tuczowych, wójt gm. Grabica

Myślę, że wyprodukowane w ten sposób mięso może być o około 30% droższe....

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 05:23