StoryEditor

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce 2023 r. Ile gospodarstw utrzymuje świnie?

Ile jest w Polsce gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną i jakie jest pogłowie świń w 2023 r.? Jak wygląda produkcja świń w kraju?
19.05.2023., 14:05h

Pogłowie świń i liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną

Statystyki w produkcji świń lecą na łeb, na szyję. Mamy już niecałe 54 tys. gospodarstw utrzymujących około 8,3 mln świń. Kurczy się nie tylko pogłowie trzody chlewnej, ale też bezustannie zmniejsza się liczba stad świń.

PRODUKCJA ŚWIŃ W POLSCE

Na początku kwietnia mieliśmy w Polsce tylko 3744 gospodarstwa, które zgodnie z danymi ARiMR miały powyżej 500 świń. W gospodarstwach tych znajduje się blisko 6 mln świń, a więc odpowiadają one za około 70% krajowej produkcji.

LICZBA SIEDZIB STAD ŚWIŃ

Struktura produkcji trzody chlewnej

W statystycznym polskim stadzie utrzymywanych jest 155 świń. Tradycyjnie największą liczbę zwierząt notujemy w Wielkopolsce, gdzie utrzymywanych jest już tylko 2 mln świń w 14 tys. gospodarstw.

STRUKTURA PRODUKCJI ŚWIŃ

Drugie miejsce należy do Mazowsza – 1,2 mln świń. W pozostałych województwach liczba trzody spadła poniżej miliona. Najmniej świń utrzymywanych jest w Małopolsce – blisko 97 tys. i w województwie podkarpackim – 96 tys. Najmniej, bo tylko 277 stad jest w województwie lubuskim.

aku na podst. dane ARiMR z 31 marca 2023 r.
fot. Kurek

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:24