StoryEditor

Indywidualne żywienie loch Gestal

System żywienia loch prośnych oraz karmiących Gestal pozwala na zadawanie mieszanek w niewielkich porcjach, dostosowanych do indywidualnych wymagań macior.
22.03.2017., 15:03h

Technologia Gestal pochodząca rodem z USA polega na indywidualnym karmieniu loch w grupach oraz w kojcach porodowych. W sektorach loch prośnych system ten łączy zalety stacji paszowych i żywienia w pojedynczych stanowiskach przy korytach. Lochy pobierają mieszanki z koryt, do których porcje są podawane z dozowników połączonych z komputerem. Koryta ulokowane są w kojcach samoblokujących. Każda maciora w grupie zaopatrzona jest w transponder, na podstawie którego komputer rozpoznaje zwierzęta. Po wejściu do stanowiska locha jest rozpoznawana i otrzymuje określoną w komputerze ilość paszy

System łatwy w montażu

Jedno stanowisko żywieniowe obsługuje 15–20 zwierząt, co ma gwarantować komfort i zapobiegać walkom hierarchicznym. System przeznaczony jest zarówno dla niewielkich grup (od 15 loch) do bardzo licznych  (do 100 zwierząt). Dla grupy może być przypisany więcej niż jeden dozownik. W stanowisku żywieniowym nie ma poidła i zamontowany jest ogranicznik uniemożliwiający kładzenie się loch, co wymusza ruch zwierząt. Rozwiązanie łatwo zaadoptować w istniejących już sektorach grupowych, przez wstawienie kojców samoblokujących bądź wykorzystanie stanowisk indywidualnych już funkcjonujących w chlewni. Bezprzewodowy system Wi-fi ma gwarantować łatwy montaż urządzeń i zapobiegać awariom spowodowanym np. przez przegryzienie przewodów przez myszy czy szczury. Informacje o żywieniu  loch zawarte są  w urządzeniu na chlewni, a szczegółowe analizy  zużycia paszy znajdują się w komputerze głównym. Niezależne, autonomiczne podajniki działają nawet przy awarii głównego komputera.

Żywienie loch karmiących

W porodówkach system Gestal to indywidualne dozowniki dla każdej lochy wyposażone w wyświetlacze i prostą sygnalizację wyjadania paszy. W laktacji system przewiduje standardowo 6 karmień na dobę w odstępach 2,5-godzinnych.

Karmienie rozpoczyna się uwolnieniem niewielkiej 50-gramowej dawki mieszanki, co pobudza lochę do wstania i uruchamia cały system do podania indywidualnie obliczonej ilości paszy. Odpowiednia porcja mieszanki spada do koryta w mniejszych dawkach co 15 minut. Gdy locha zje podaną paszę, dostaje kolejną porcję. Jeśli nie, system przestaje podawać mieszankę, dzięki czemu ograniczone są straty paszy. Podział dawki na mniejsze porcje gwarantuje też, że pasza w korycie jest świeża.
Częste podawania małych ilości mieszanki ma stymulować lochy do większego dziennego pobrania paszy, co z założenia ma wpływać na większy przyrost miotu oraz zmniejszenie utraty masy ciała i tłuszczu podczas laktacji przez lochy

Kontrola stada

System generuje raporty na temat kondycji stada, m.in.:

  • historii spożycia paszy,
  • dziennego pobrania mieszanki każdej lochy lub całej grupy,
  • porównania różnych cykli i grup
  • analizy zużycia dla różnych pasz i genetyk.
  • analizy stani zdrowia loch na podstawie pobrania paszy.


Na rynku polskim dystrybutorem systemu Gestal jest firma Wesstron.

pj-t
/fot. Wesstron

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 15:00