StoryEditor

Jak skutecznie stymulować lochy?

Czy wiesz, że wzrost poziomu owulacji oznacza w praktyce liczniejsze mioty? Dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zdradza, w jaki sposób stymulować lochy, by pozytywnie wpływać na procesy rozrodcze. 
26.05.2021., 11:05h
Lata badań i doświadczeń doprowadziły do opracowania skutecznych metod wpływania na procesy rozrodcze loszek i loch, jednak bywają one bardziej pracochłonne niż dla innych gatunków zwierząt, a czasem też ryzykowne, z powodu występowania niekorzystnych efektów ubocznych. Dlatego w badaniach wciąż dąży się do doskonalenia metod naturalnych jako skutecznej i mniej ryzykownej alternatywy do zastosowania w produkcji.

Efekt samca – feromony
Jedną z lepiej rozpoznanych, z punktu widzenia fizjologicznego mechanizmu działania, metod stymulacji rozrodczej loch jest zastosowanie bodźca środowiskowego, w postaci kontaktu z dojrzałym knurem.

Efekt samca jest skuteczną metodą także u innych gatunków zwierząt, jednak to właśnie w produkcji świń, właściwie zastosowany, może poprawić kilka najistotniejszych wskaźników reprodukcyjnych. Efekt samca jest oparty na mechanizmie wielosensorycznej stymulacji loch, przy czym najważniejszym jego elementem jest działanie feromonów knura, które poprzez nozdrza dostają się do organizmu samicy, wpływając bezpośrednio na regulację neuroendokrynną w osi hormonalnej, obejmującej podwzgórze, przysadkę mózgową i jajnik....
Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:44