StoryEditor

Kastracja bez skalpela – czy to możliwe?

Knurki przeznaczone do tuczu trzeba wykastrować. Czy można zamienić skalpel na igłę?
23.03.2021., 14:03h
Jak pozbyć się knurzego piętna i nie narażać świń na cierpienie, związane z chirurgiczną kastracją? Jednym ze sposobów jest kastracja immunologiczna, o której pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach, jednak metoda ta bardzo nieśmiało wchodzi do polskich chlewni.


Zdaniem lek. wet. Szymona Nowaczyka z Gorzowa Wielkopolskiego, jest ona bezpieczna i skuteczna. Na fermach, którymi się opiekuje od ponad 5 lat, co miesiąc ok. 25 tys. knurów poddawane jest immunokastracji. Jest osobą z największym praktycznym doświadczeniem w tej materii w Polsce.


Jak to działa?


Na rynku dostępny jest tylko jeden preparat do immunokastracji – Improvac. Jest to analog GnRF – czynnika uwalniającego gonadotropiny. Działa jak szczepionka. Podajemy zwierzętom antygen, pierwsza dawka jest wskazaniem na to białko, a druga wywołuje odpowiedź układu odpornościowego świń, na skutek czego dochodzi do inaktywacji jąder. Wytwarzane przez organizm przeciwciała blokują wydzielanie hormonów. Jest to stan tymczasowy, trwa maksymalnie do 10 tygodni po podaniu 2. dawki – wyjaśnia zasadę działania praktyk.


Preparat jest przeznaczony do podawania od 8. tygodnia życia ...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 04:43