StoryEditor

Na farmie mlecznej w Pensylwanii

Kolejnym przystankiem na naszej trasie po USA była farma mleczna rodziny Heffner w Pine Grove w Pensylwanii.
12.06.2015., 15:06h

Krowy rasy jersey znane są z wysokiej zawartości tłuszczu w mleku do 5%.

– Już mój pradziadek hodował krowy rasy jersey na naszej farmie, kontynuował mój ojciec i my z synami też rozwijamy hodowlę krów tej rasy – mówi Kent Heffner.

Podczas wyjątkowo serdecznego przyjęcia na farmie, w obecności lokalnej prasy a także komisarza w hrabstwie Schuylkill Garyego J. Hess mogliśmy bliżej poznać realia produkcji mleka. Gary Hess, poza tym, że jest szefem administracji odpowiadającej naszemu starostwu, lecz w znacznie większym wymiarze, prowadzi firmę kateringową i koniecznie chciał sprawdzić, jak smakują nam przygotowane na lunch gołąbki. W hrabstwie tym znanym obok rolnictwa z kopalni węgla kamiennego osiedliło się wielu imigrantów z Polski, którzy przywieźli ze sobą specjały naszej kuchni. Między innymi gołąbki.

Na liczącej 750 akrów farmie Heffnerów, która jest dobrym odzwierciedleniem średniej farmy w tej okolicy, oprócz produkcji mleka farmerzy uprawiają warzywa, mają plantacje owoców miękkich i sady. Owoce i warzywa sprzedają w tzw. Farm Market – czyli sklepiku na farmie. Jego atrakcją dla lokalnej społeczności są także wytwarzane na miejscu wina owocowe oraz wina gronowe z ponad 2 ha winnicy.

W rodzinnym gospodarstwie pracują 3 pokolenia, senior rodu zajmuje się wytwarzaniem i blendowaniem win oraz ich sprzedażą, jego syn z dorosłymi już wnukami prowadzą farmę mleczną i uprawy. Krowy rasy jersey dają rocznie ok. 16500 funtów mleka rocznie, za które Heffner dostaje obecnie 23 dolary za 100 funtów. Cena mleka nie zadowala amerykańskich farmerów dowiedzieliśmy się, że w dużym stadzie liczącym 800 krów u jego kolegi po fachu od krów rasy HF uzyskuje się średnio 22 tys. funtów rocznie, a obecna cena to 16 dolarów za 100 funtów. Pomimo faktu, że farma ta dostarcza prawie połowę mleka do lokalnej mleczarni. Na pokrycie pełnych kosztów brakuje 2 dolary na 100 funtów, ale dobre ceny z ubiegłego roku na poziomie 28 dolarów za 100 funtów pomagają przetrwać trudny okres, pod warunkiem, że farmer zostawił nadwyżki na ciężkie czasy.    bk

Fot: Bujoczek

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 04:39