StoryEditor

Prawidłowa masa świń: ile powinna ważyć loszka, prosię, knur?

Ważenie świń na każdym etapie produkcji dostarcza wielu ważnych informacji o stadzie. Podpowiadamy, ile powinny ważyć świnie pochodzące z różnych grup technologicznych i jak technicznie prowadzić systematyczną kontrolę ich masy ciała.
27.07.2023., 08:07h

Ważenie wprowadzanych do stada zwierząt

Podstawową grupą zwierząt, których masa ciała jest bardzo ważna, są loszki hodowlane. Wszyscy wiemy, jak ważnym parametrem jest wiek i masa loszek wprowadzanych do stada. Najczęściej nie mamy problemów z ustaleniem wieku młodzieży hodowlanej. Tu wystarczy zapisywanie daty lub tygodnia roku danej grupy loszek. Łatwo policzyć wtedy, że loszka w momencie pierwszego krycia powinna mieć skończone minimum 220 dni, choć ostatnio preferuje się krycie loszek starszych, czyli po 240. dniu życia (34 tygodnie).

Ile waży loszka?

Ile powinna ważyć loszka w momencie pierwszej inseminacji? Zaleca się, aby masa nie była mniejsza niż 120–130 kg (220 dni) i 130–140 kg (240 dni). Jeśli przeważymy sobie loszki w momencie wyszukiwania w odpowiedniej grupie wiekowej rui, możemy zaplanować, czy dane zwierzę będzie nadawało się do krycia za 3 tygodnie (w drugiej rui), czy za 6 tygodni (w trzeciej rui). Ważenie na tym etapie pozwoli nam na wcześniejsze przygotowanie grup loszek wprowadzanych do stada w jednym tygodniu. Mając taką wiedzę, możemy zaplanować wielkość grup produkcyjnych. Pomocne jest, jeśli razem z ważeniami prowadzimy po...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:46