StoryEditor

Pogoda dla rolnika: Ostrzeżenia przed burzami, gradem, wzrostem stanu wód i … suszą hydrologiczną

Dzisiaj, na godziny popołudniowe, IMGW – PIB wydał kilka ostrzeżeń meteorologicznych. We wschodniej połowie Polski możliwe są burze z gradem, na południowym wschodzie gwałtowne wzrosty stanów wód, a na północnym zachodzie… susza hydrologiczna.
24.05.2023., 11:05h
Pogoda, zgodnie z definicją, to stan atmosfery w określonym miejscu i czasie wyznaczona kilkoma parametrami meteorologicznymi, tj. temperaturą powietrza, zachmurzeniem, kierunkiem i prędkością wiatru, ciśnieniem atmosferycznym, czy opadami. Zwykle obejmuje przedział kilku godzin, całej doby lub paru najbliższych dni. Obecnie nad Polską jest ona dość zróżnicowana. Jeszcze dwie doby temu na przeważającym obszarze mieliśmy wiele słonecznych godzin z temperaturą w południe znacznie przekraczającą 20°C. Na południu występowały z kolei ulewy, a na północnym zachodzie i w centrum obserwowano na polach początki deficytu opadów.

Burze z gradem

Po takiej mieszance zjawisk atmosferycznych IMGW – PIB wydał więc kolejne ostrzeżenia. Tym razem dotyczą one burz z opadami gradu, które w ciągu najbliższych godzin wystąpią w pasie od Tczewa – Malborka i Grudziądza, aż po południowe granice państwa, tj. rejony Nowego Sącza – Sanoka – Ustrzyk Dolnych (patrz mapa; źródło IMGW).
Zgodnie z sygnalizacja ostrzeżenia 1-stopnia burze mogą nieść ze sobą opady rzędu 20–35 mm wody (20–35 l/m2), towarzyszyć im będzie wiatr wiejący w porywach z prędkością 70–85 km/godz. (tj. od > 19 m/s do prawie 24 m/s) oraz grad wg lokalnych prognoz. Z tymi zdarzeniami pogodowymi należy liczyć się dzisiaj (24.05) od ok. godz. 13oo do ok. 23oo.

Wzrosty stanu wód

Instytut wydał także na dzisiaj ostrzeżenie 1-stopnia o gwałtownym wzroście stanów wód w południowo-wschodniej Polsce. Szczególnie zagrożone są rzeki San od ujścia Wisłoka w prawobrzeżnej części woj. podkarpackiego. Ostrzeżenie obejmuje przedział czasowy od 13oo do 25.05 do godz. 1oo (patrz mapa; źródło IMGW)

Susza hydrologiczna

W niektórych rejonach mieszkańcy kraju zmagają się z nadmiarem wody, a w innych z jej deficytem. Sytuacja ta dotyczy obecnie części woj. zachodniopomorskiego, dla którego IMGW wydał z kolei ostrzeżenie prze suszą hydrologiczną – nie określa się w tym zdarzeniu stopnia zagrożenia. Zjawisko przejawia się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach. Zwana również „niżówką hydrologiczną”. Dotyczy wód powierzchniowych i występuje, kiedy przepływ w rzekach spada poniżej przepływu średniej wartości wieloletniej. Jest to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do średniej wartości z wielolecia. Susza hydrologiczna to kolejny etap pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej (patrz wycinek mapy, źródło IMGW).
Ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną dotyczy zlewni rzek Ina i Płonia. Obowiązuje od 22.05 od godz. 10.35 do odwołania.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:52