StoryEditor

Raport IUNG-PIB – susza rolnicza i 20% strat w plonach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach opublikował kolejny raport suszowy. Gdzie wystąpiła susza? Które uprawy są najbardziej zagrożone suszą?
06.06.2024., 08:25h

Pierwszy w 2024 roku raport IUNG-PIB zawiera wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin Polski oraz aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w oparciu o kategorie gleb.

Pierwszy w tym roku raport IUNG-PIG pojawił się 27 maja i więcej o nim przeczytać możecie TUTAJ:  Susza zbiera żniwo w zbożach ozimych i jarych. Zobacz pierwszy raport IUNG-PIB w 2024 roku!

Teraz opublikowano już kolejny raport, zawierający wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin w Polsce, a także aktualny stan zagrożenia suszą w oparciu o kategorie gleb.

W okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku, czyli w drugim okresie raportowania IUNG-PIB podaje, że - średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -108 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu o 16 mm.

Gdzie brakuje wody w Polsce?

Największe niedobory wody w Polsce wg. IUNG-PIB odnotowano na obszarze Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu, a także na Nizinie Śląskiej są to wartości od -170 do -189 mm.

Na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej i Kotlinie Sandomierskiej deficyt wyniósł od -150 do -169 mm. Najmniejsze niedobory, bo od -50 do -119 mm odnotowano na północnym i południowym obszarze kraju.

Susza rolnicza i 20% strat w plonach

- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w drugim okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych – podaje IUNG-PIB.

Województwa dotknięte suszą

W pierwszym raporcie IUNG-PIB susza dotknęła 14 województw, tym razem dotyczy wszystkich 16.

Susza występowała w sześciu uprawach:

  • Zbóż jarych,
  • Zbóż ozimych,
  • Truskawek,
  • Krzewów owocowych,
  • Drzew owocowych,
  • Rzepaku i rzepiku.

W drugim okresie raportowania, największy zasięg suszy odnotowano w uprawie zbóż jarych, bo aż w 1769 gminach, co stanowi 71,42% gmin w Polsce.

image
Mapa suszowa zboża jare
FOTO: IUNG-PIB

Zboża ozime, również zostały dotknięte suszą. W tych uprawach suszę odnotowano w 1593 gminach.

image
Mapa suszowa zboża ozime
FOTO: IUNG-PIB

Natomiast w 7 gminach w Polsce, odnotowano suszę w uprawach rzepaku i rzepiku.

image
Mapa suszowa rzepak i rzepik
FOTO: IUNG-PIB

 

Bernat Patrycja na podstawie: IUNG-PIB w Puławach

Fot: Daleszyński/Canva/IUNG-PIB

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 17:29