StoryEditor

Przybyło wody w rzekach

Dość szybka i rozległa odwilż w kraju spowodowała w połowie grudnia podniesienie się stanu wód w rzekach. Większość stacji pomiarowych odnotowuje stany średnie. Na południu przybyło natomiast stref wody wysokiej.
18.12.2023., 15:00h

Według dzisiejszego raportu hydrologicznego IMGW, stan alarmowy rzek w Polsce został przekroczony na 4 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 36 cm na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach (Dolny Śląsk). Stan ostrzegawczy odnotowano na 3 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły oraz na 8 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i na 1 stacji rzek Przymorza (patrz mapka, źródło IMGW).

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:

  • strefa wody niskiej 11%;
  • strefa wody średniej 64%;
  • strefa wody wysokiej 25%.
image

Stany wody w rzekach

FOTO:

Dorzecze Wisły

Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Stan wysoki zanotowano na Brynicy, Nidzie, Krznie oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Skawie, Rabie, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Bugu, Liwcu i Bzurze. Początkowo wieloma odcinkami rzek spływała kra, która już nie występuje.

 

Dorzecze Odry

Stany wody w dorzeczu Odry układają się głównie w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Stan wysoki obserwowano na Osobłodze, Widawie, Baryczy, Widawce i Inie oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Ślęzie, Kaczawie, Bobrze, Kwisie i Prośnie. Stan niski obserwowano na Drawie oraz lokalnie na Odrze, Warcie i Noteci. Podobnie jak w dorzeczu Wisły nie odnotowuje się obecnie w zlewni Odry zjawisk lodowych.

 

 

Dorzecza przymorza i Morza Bałtyckiego

Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza i Morza Bałtyckiego układają się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. W rejonach tych również nie występują aktualnie zjawiska lodowe.

[bie]

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 08:15