StoryEditor

Rolnicze problemy - woda na polu i brak hartowania ozimin

Cykliczne opady z końca października i w listopadzie przeobraziły pola w podtopione kwatery. Nie można było w tym czasie wykonać np. zabiegów herbicydowych na zbożach ozimych i rzepaku. Drugim bardzo trudnym elementem agrotechnicznym na polach to brak hartowania ozimin.
25.11.2023., 10:00h

Rozmiękczona gleba przerwała także zbiory kukurydzy, ziemniaka i buraka cukrowego. Dwa ostatnie gatunki zebrane w porze deszczowej mogą też źle się przechowywać, zwłaszcza bulwy składowane długo w przechowalniach. Aby temu zapobiec, trzeba ponieść dodatkowe koszty na dosuszenie ziemniaków i wzmocnienie ich skórki.

image

Wodny horror na polach

Brak hartowania ozimin

Drugim bardzo trudnym elementem agrotechnicznym na polach to brak hartowania ozimin. Pojedyncze przymrozki nie pozwoliły im na przejście w stan spoczynku we właściwej kondycji fizjologicznej – z zagęszczonym sokiem komórkowym i zmianami strukturalnymi, obniżającymi punkt zamarzania tkanek.

image

Brak hartowania ozimin

FOTO: Sierszeńska
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 21:08