StoryEditor

Spóźniona deszczowa rekompensata

Ostatni tydzień był w kraju dość deszczowy. Jednak dla kilku województw, zwłaszcza lubuskiego, wodna rekompensata nadeszła zbyt późno.
27.10.2022., 10:10h
Przedostatni tydzień października, tj. od 18. do 25.10 obfitował w opady w prawie całym kraju. Na ok. 75% powierzchni ich suma tygodniowa wyniosła od 10 do 20 mm. Tylko wąski pas w północnej części kraju oraz rejon południowo-zachodni otrzymał mniejszą dawkę wody, do 10 mm, lecz były też lokalizacje z deszczem nieprzekraczającym 5 mm.
Dla silnie dotkniętych w tym sezonie suszą rolniczą rejonów, np. woj. lubuskiego, były to zdecydowanie spóźnione dawki, chociaż punktowo dość obfite. Dotyczy to zwłaszcza miejscowości Lubinicko, gdzie 18.10 spadło 16,7 mm deszczu, w Lesznie tego dnia spadło 19,7 mm, a w Lubinie 22.10 odnotowano opad 14,6 mm. To nie wszystko, gdyż w tym województwie, w kilku rejonach suma tygodniowa opadów mieściła się w przedziale 30–50 mm. Są to okolice Sulechowa, Leszna i Bytomia Odrzańskiego (patrz mapa; źródło IMGW). Podobne wyniki odnotowano też w kilku lokalizacjach woj. mazowieckiego i podlaskiego, lecz nie były one tak mocno poszkodowane deficytem opadów w sezonie wiosenno-letnim.
Tylko statystycznie jest OK
Zwiększona porcja deszczu poprawi zapewne statystykę roczną opadów, co potwierdza spostrzeżenia met...
Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:42