StoryEditor

Czy to już zima? Co z jesiennymi zabiegami chemicznymi w zbożach i rzepaku?

Wczorajszy poranek w kraju okazał się dość mroźny. Przygruntowe przymrozki wystąpiły niemal w całej Polsce, ominęły tylko woj. lubuskie.  
11.10.2022., 10:10h
Jeszcze nie tak dawno uprawy nękały susze i upały, a obecnie mamy już kolejną falę przygruntowych przymrozków, pozostały natomiast liczne suche pola . Przymrozki z końca 1 dekady października były jednak dość umiarkowane pod względem spadku temperatur, natomiast wyróżniły się zasięgiem. Objęły prawie cały kraj, poza woj. lubuskim, a spadki poniżej 0°C odnotowano w kilkudziesięciu lokalizacjach (patrz mapa; źródło IMGW). Przykładowe wskazania termometrów minimalnych przy gruncie, tj. na wysokości 5 cm prezentuje natomiast tabela.
Przy takim zasięgu i nasileniu zjawiska może okazać się, że niektóre zabiegi herbicydowe i z użyciem regulatora wzrostu, zwłaszcza w uprawach rzepaku ozimego, mogą okazać się nieskuteczne lub wywołać efekt fitotoksyczny. Liście mogą przybrać pstrokate przebarwienie, być lekko poskręcane, a w skrajnych przypadkach wystąpią częściowe nekrozy.
W tym czasie nie można podać roślinom „antidotum”, należy zatem czekać na poprawę warunków pogodowych i sukcesywną, samoczynną regenerację roślin. Po 4–5 dniach można natomiast zastosować dokarmianie dolistne lub biostymulatory ograniczające skut...
Pozostało 12% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:16