StoryEditor

Susza rolnicza zmniejszy plony w Europie. Gdzie jest najgorzej? [mapa]

Od początku czerwca do ok. połowy lipca warunki pogodowe podzieliły Europę na rejony z nadmiarem deszczu – duża część zachodniej Europie oraz znacznie większy obszar z jego deficytem i skrajnie wysokimi temperaturami – na południu i wschodzie kontynentu.

23.07.2024., 13:34h

Gdzie susza jest najbardziej dotkliwa?

Rejony, gdzie jeszcze do połowy lipca notowano duży nadmiar wody opadowej, niekorzystny dla rozwoju roślin i potencjału ich plonowania, obejmują północno-zachodnią część Niemiec, zachodnią połowę Austrii, północ Włoch oraz francuski region Burgundia. Z kolei z wysokim deficytem wody zmagają się środkowo-południowa oraz Wschodnia Ukraina, centralna część Węgier, Rumunia, Bułgaria oraz rozległy środkowy pas Grecji. W tych samych rejonach z niedoborem wody oraz sąsiadującymi z nimi rozległymi obszarami występuje dodatkowo zjawisko skrajnie wysokich temperatur powietrza, często powyżej 35°C, potęgujące negatywne skutki suszy rolniczej.

image
Mapa zasięgu suszy rolniczej w Europie w okresie od 1 czerwca do 13 lipca br.
FOTO: MARS AOC

Plony będą zdecydowanie niższe

Gorące i suche warunki w południowo-wschodniej Europie negatywnie wpłynęły na potencjał plonowania, zwłaszcza upraw jarych, silnie uzależnionych od bieżących opadów deszczu. Największe korekty redukcji zbiorów dotyczą słonecznika, kukurydzy na ziarno oraz grochu, natomiast prognozy dotyczące jęczmienia jarego i pszenicy durum (twardej) zostały nieznacznie skorygowane w górę.

image

Suszowe 2024: aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" już działa!

Wyjątkowo gorące warunki zaszkodziły fazom okołokwitnieniowym upraw jarych w południowo-środkowej i południowo-wschodniej Europie. Zboża ozime i część jarych ucierpiała w mniejszym stopniu, ponieważ w monitorowanym okresie kończyły te fazy rozwoju.

Nadmiar deszczu też szkodzi

Nadmierne opady deszczu utrzymywały się w badanym okresie na dużych obszarach zachodniej Europy, północnych Włoch, w wielu rejonach Holandii, zachodnich i południowych Niemiec i środkowej Francji. W tych krajach uprawy zimowe i jare w niektórych rejonach cierpiały już na starcie wegetacji z powodu podtopień, chorób oraz trudności wynikające z niemożliwości prowadzenia prac polowych.

Wyjątkiem od ogólnie przeciętnych prognoz dotyczących plonów jest jęczmień jary, dla którego prognoza jest znacznie wyższa od średniej z 5 lat i została dodatkowo skorygowana w górę dzięki wciąż sprzyjającym warunkom w Hiszpanii i w północnej Europie.

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. wrzesień 2024 19:33