StoryEditor

Czy można pobierać rentę rolniczą i nadal pracować w gospodarstwie

Czy można bez konsekwencji pobierać rentę rolniczą i nadal osobiście wykonywać prace w gospodarstwie rolnym? Rozwiewamy wątpliwości!
Ewa Jaworska-Spicak
18.11.2023., 08:00h

Do naszej redakcji zwrócił się rolnik, ubezpieczony z mocy ustawy w KRUS, który chciał powiększyć swoje 50-hektarowe gospodarstwo rolne i wydzierżawić od Skarbu Państwa dodatkowe grunty. Przystąpił więc do przetargu, gdzie było dużo chętnych, w tym rolników stosunkowo młodych, którym KRUS wypłaca renty rolnicze okresowe.

Nasz Czytelnik zastanawia się, jak rolnicy, którzy pobierają renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, mogą pracować w gospodarstwie rolnym i jeszcze chcieć dodatkowo je powiększać, skoro stan ich zdrowia na to nie pozwala? Czy można pobierać rentę rolniczą i nadal osobiście wykonywać prace w gospodarstwie rolnym? Zwraca on uwagę, że rolnicy niejednokrotnie śmieją się, że pobierają rentę, nie muszą już opłacać składek na ubezpieczenie społeczne rolników, bo są w tym czasie wyłączeni z ubezpieczenia w KRUS i nadal pracują w gospodarstwie rolnym.

W tym artykule oprócz tego, czy można pracować na rencie, postaram się wyjaśnić również, w jaki sposób KRUS orzeka o niezdolności do pracy, czy Kasa powinna przeprowadzać w uzasadnionych przypadkach kontrolę stanu zdrowia tych rencistów oraz czy istnieje jakiś nadzór nad prawidłowością wydanych orzeczeń o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Co stanowią przepis​y o rencie?

W świetle przepisów ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208 ze zm.), jednym z warunków, który musi spełnić ubezpieczony rolnik (domownik), aby nabyć prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Ewa Jaworska-SpicakEwa Jaworska-Spicak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 09:03