StoryEditor

Kiedy rolnik może być ubezpieczony w KRUS i w ZUS jednocześnie?

Kiedy faktycznie rolnik zostaje wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników, a kiedy może w nim pozostać, pomimo objęcia go innym ubezpieczeniem społecznym?
Ewa Jaworska-Spicak
09.06.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co stanowią przepisy?
  • Zgłoszenie do ubezpieczenia
  • Kiedy rolnik może pozostać w KRUS i w ZUS?
  • A co z emeryturami z KRUS i z ZUS?
  • Czy KRUS będzie dochodziła zwrotu?

Stała Czytelniczka zadała to pytanie, bowiem jej zdaniem zdarzają się przypadki, w których rolnik nie zgłasza do KRUS, że podjął zatrudnienie i w dalszym ciągu opłaca składki w KRUS, tylko po to, aby te lata zostały uwzględnione przy rozpatrywaniu przez organ rentowy prawa do emerytury rolniczej, potem zaś otrzymuje za lata zatrudnienia drugą emeryturę z ZUS. Czytelniczka ma więc wątpliwości, czy taki rolnik przy prawidłowym wyłączeniu okresów ubezpieczenia w KRUS (osobom urodzonym po 31.12.1948 r. do emerytury nie zalicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu) miałby 25 lat podlegania ubezpieczeniu rolniczemu, a tym samym prawo do emerytury rolniczej.

Czy przy przyznawaniu emerytur ZUS, jak i KRUS weryfikują nawzajem swoje okresy podlegania ubezpieczeniu? Czy rolnik, który podlega ubezpieczeniu w KRUS, a powinien być wyłączony z ubezpieczenia, może pobierać nienależne mu świadczenia, np. zasiłek chorobowy, jednorazowe odszkodowanie czy też zasiłek macierzyński? Rozwiewam zatem wątpliwości!

Co stanowią przepisy?...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Ewa Jaworska-SpicakEwa Jaworska-Spicak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 06:25