StoryEditor

Koronawirus: Zasiłek chorobowy dla rolników przedłużony i podwyższony

Rząd przedłuża o 4 miesiące możliwość otrzymywania się przez rolników zasiłku chorobowego w przypadku zakażenia koronawirusem. Dzienna stawka została podniesiona z 10 do 15 zł.
04.09.2020., 13:09h
Resort rolnictwa przesłał właśnie do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.  W nim zapisał podwyższenie wysokości zasiłku chorobowego z 10 zł do 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, trwającej nie dłużej niż 14 dni, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem Covid-19. Dotychczasowe przepisy umożliwiające otrzymanie zasiłku wygasają 4 września 2020 r. (trwał od 8 marca 2020 r.).

- Biorąc pod uwagę obecny etap epidemii, przedłużenie podwyższonej wysokości zasiłku chorobowego do kwoty 15 zł za każdy dzień niezdolności do pracy oraz umożliwienie uzyskania go w sytuacji choroby trwającej do 14 dni, w istotny sposób może przyczynić się do zapobiegania szerzeniu się choroby COVID-19. Objawy ww. kategorii chorób, szybka diagnoza lekarska i zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy spowoduje izolację osób chorych, a tym samym spowolni rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Projekt został skierowany do opiniowania Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników w dniu 31 sierpnia 2020 r. Skutki finansowe zostały przedmiotowej regulacji zostały oszacowane i zabezpieczone w planach finansowych Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Przy założeniu, że każdy ubezpieczony czyli ponad 1,2 mln osób skorzysta ze zwolnienia lekarskiego trwającego maksymalnie 14 dni to planowana liczba  dni zasiłkowych wyniesie 17 080 000 przy stawce 15 zł za jeden dzień zasiłkowy ogólna wartość świadczeń z tego tytułu wyniesie 256 200 000 zł.   wk

Fot. pixabay
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 14:17