StoryEditor

Co zrobić z choinką po Świętach? Pomysły i porady

Tradycyja bożonarodzeniowa mówi o ubieraniu choinki w Wigilię. Ale w ostatnich latach coraz więcej osób kupuje i ubiera drzewko kilka lub nawet kilkanaście dni wcześniej. Choinki są cięte, w donicach lub sztuczne, ale w polskich domach zdecydowanie krójują naturalne drzewka. Gdy choinka jest cięta i zostałą kupiona np. 2 tygodnie przed Wigilią, to wówczas w okolicach Sylwestra i Nowego Roku często już marnieje i nadaje się do wyrzucenia. Co zrobić z takim drzewkiem?
31.12.2023., 08:00h

Boże Narodzenie za nami i wiele osób myśli już o rozebraniu choinki. I nic dziwnego, bowiem większość drzewek ciętych w tym czasie zaczyna marnieć, a igły sypią się na podłogę. Wygląda to nieestetycznie, więc warto pozbyć się świątecznego drzewka. W jaki sposób to zrobić?

Choinka w donicy – posadź ją w ogrodzie

Jeżeli zakupiliśmy choinkę w donicy, z rozwiniętym systemem korzeniowym, możemy z powodzeniem posadzić ją do gruntu w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że czasem drzewko nie przyjmie się – wszystko zależeć będzie od tego, w jakiej kondycji jest i jak silną ma bryłę korzeniową. Już po świętach rozpocznijmy aklimatyzację iglaka, a wsadzić będziemy mogli go wczesną wiosną. Przeprowadzamy podobny proces, jak przy przynoszeniu drzewka na Święta. Umieszczamy choinkę w pomieszczeniu przejściowym, w którym panuje temperatura od 5 do 10°C. Może to być garaż, piwnica czy jakieś pomieszczenie gospodarcze.

Jeżeli nie chcemy w ogrodzie uprawiać drzewka iglastego bądź nasza posesja jest na to zwyczajnie zbyt mała, warto oddać donicę z rośliną do ponownego zasadzenia. Wystarczy odwiedzić najbliższą szkółkę leśną bądź plantację. Poświąteczne zbiórki choinek odbywają się również w wielu miejscowościach.

Choinka cięta – jak ją zutylizować w sposób ekologiczny?

Co jednak zrobić, gdy nasza choinka jest cięta, a więc nie ma rozwiniętego systemu korzeniowego? Takie drzewko nie przyjmie się w gruncie. Musimy więc zutylizować je w sposób odpowiedzialny. Przede wszystkim zdejmujemy z niego wszystkie ozdoby, wyjmujemy ze stojaka. Następnie tniemy roślinę na mniejsze części. Warto wiedzieć, że nie można wyrzucić choinki do pojemnika na odpady zmieszane. Istnieją dwie opcje: albo umieścimy resztki iglaka w kontenerze na bioodpady, albo w dniu wywozu śmieci zmieszanych pozostawimy choinkę przed domem.

Na wsi problem z ciętą choinką jest mniejszy. Najczęściej takie drzewko wystawia się na podwórko, czeka aż wszystkie igły opadną, a następnie tnie się jej gałązki na mniejsze kawałki, które służą za rozpałkę w piecach i kotłach węglowych, gdzie są jeszcze odpowiednie komory do spalania drewna.

Co na temat wywozu choinek mówi GIOŚ?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska radzi, jak w sposób ekologiczny pozbyć się świątecznego drzewka. Filmik dostępny jest w serwisie YouTube. Warto dowiedzieć się, która opcja utylizacji choinki najbardziej nam odpowiada.

Źródło: halowies.pl

Kamila Berthold
Autor Artykułu:Kamila Berthold Dziennikarka portalu Halo Wieś
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 04:51