StoryEditor

Huczne świętowanie Sylwestra 2023. Jak nie dostać mandatu?

Noc sylwestrowa to dla wielu osób moment okazja do hucznego świetowania. Warto jednak pamiętać, że prawo obowiązuje tego dnia tak samo, jak w każdy inny dzień roku! Lepiej nie świętować bez wyobraźni i zdrowego rozsądku, by nie wkroczyć w nowy rok z mandatem. Za jakie wykroczenia w Sylwestra grozi kara?
30.12.2023., 16:03h

Czy za strzelanie fajerwerkami w Sylwestra grozi kara? 

Wokół fajerwerków w noc sylwestrową od lat toczy się burzliwa dyskusja. Zgodnie z prawem, tej nocy można bowiem strzelać sztucznymi ogniami. Warto jednak pamiętać, że choć jest to legalne, w ten sposób krzywdzimy zwierzęta, nie tylko domowe. Zwolnienie z zakazu strzelania fajerwerkami obejmuje Sylwestra i Nowy Rok. Jeżeli zechcemy przetestować sztuczne ognie wcześniej lub pozbyć się zapasu w pierwszych dniach stycznia, musimy liczyć się z karą w maksymalnej wysokości 5000 zł. 

Ile wynosi mandat za fajerwerki w Sylwestra i Nowy Rok? 

Osoby, które obiecują sobie, że w ostatni wieczór roku wystrzelą rekordową ilość fajerwerków, powinny uważać. Jeżeli sztuczne ognie będą zbyt hałaśliwe, policja może zainterweniować i wręczyć strzelającemu mandat – nie za samo używanie fajerwerków, ale za generowanie hałasu. Taka kara wynosi 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, miłośnik sztucznych ogni może otrzymać grzywnę w maksymalnej wysokości 5000 zł. 

Jaki mandat grozi za strzelanie petardami hukowymi? 

Tradycyjnie witaniu nowego roku towarzyszy sporo hałasu. Tej nocy wolno używać nie tylko fajerwerków, ale również petard. Podobnie jak w przypadku sztucznych ogni, nie warto przesadzać. Za huk petard także możemy być ukarani mandatem w wysokości 500 zł. 

Czy za huczną imprezę sylwestrową można dostać mandat? 

Sylwester kojarzy się z wyjątkową kreacją, smacznym jedzeniem oraz fajerwerkami i głośną muzyką. Jednak ci, którzy tej nocy chcą zaszaleć, muszą pamiętać o tym, że mogą narazić się na mandat. W sylwestrowy wieczór, tak jak w każdy inny, obowiązuje art. 51 Kodeksu wykroczeń: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". 

Policja lub straż miejska mogą wkroczyć na imprezę, która wymknęła się spod kontroli, i ukarać hałasujących mandatem w wysokości 500 zł. Jeżeli hałasy po interwencji służb nie ustaną, ich sprawcy muszą liczyć się z ograniczeniem wolności lub aresztem! 

Czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna? 

Noc to czas odpoczynku, jednak noc sylwestrowa stanowi wyjątek - wówczas większość z nas czuwa co najmniej do północy, a niektórzy nawet do rana. Wobec tego co z ciszą nocną? Również i tutaj nie ma wyjątków. Cisza nocna nie jest formułą umocowaną prawnie – to umowne i zwyczajowo przyjęte zjawisko poszanowania czasu odpoczynku.

W związku z tym w sylwestra ani w inny dzień nie można dostać kary za zakłócanie ciszy nocnej. Jednak jeżeli chcemy odpocząć, a przeszkadza nam w tym hałaśliwa impreza w sąsiedztwie, mamy prawo wezwać służby, powołując się na cytowany powyżej art. 51 Kodeksu wykroczeń, dotyczący zakłócania spokoju.

Źródło: halowies.pl

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 14:16