StoryEditor

Trwa Kongres Polska Wieś XXI. Dominuje temat kryzysu na rynku zbóż

W Warszawie ruszyła druga edycja Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa POLSKA WIEŚ XXI z udziałem ministrów rolnictwa ostatnich 30 lat. Dyskusja na temat gorących tematów wokół wyzwań dzisiejszego rolnictwa potrwa do jutra. Zobacz relację na żywo! 
19.04.2023., 11:04h
W Warszawie rozpoczął się dwudniowy Kongres Polska Wieś XXI, w którym wezmą udział byli ministrowie rolnictwa. Aktualnych wyzwań, z którymi boryka się polskie rolnictwo jest wiele. Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie nawarstwiło się tyle komplikacji, co dziś - nowa WPR, wojna w Ukrainie, nadpodaż importowanych ukraińskich towarów na polskim rynku, konsekwencje pandemii COVID-19 oraz wysokie koszty produkcji. 

Bezpieczeństwo żywnościowe 

Wśród tematów, które zostaną poruszone podczas kongresu, na pierwszy plan wybija się bezpieczeństwo żywnościowe w dobie globalnych zmian polityczno-ekonomicznych oraz wyzwania dla polskiej branży zbożowej w obliczu zmian geopolitycznych. Sporo czasu poświęcone zostanie także suwerenności energetycznej, a w szczególności dynamice rozwoju OZE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego na terenach wiejskich.Łącznie w ramach Kongresu Polska Wieś XXI odbędzie się ponad 20 różnych debat z udziałem około 100 panelistów z Polski i zagranicy. Celem nadrzędnym kongresu jest wypracowywanie pakietu rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej.

Kongres Polska Wieś XXI wystartował

Podczas rozpoczęcia kongresu kilka słów do uczestników wygłosił komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Jan Krzysztof Ardanowski, który reprezentował gabinet prezydenta Dudy oraz Robert Telus, obecny minister rolnictwa. 

Kryzys na rynku zbóż tematem przewodnim kongresu

Podczas kongresu z pewnością wiele czasu zostanie poświęcone na dyskusje dot. kryzysu na rynku z zbóż. Nieoficjalnie mówi się o tym, że prawdopodobnie Komisja Europejska przychyli się do propozycji Polski odnośnie zakazu importu pszenicy na teren UE, a jedynie umożliwieniu jej tranzytu przez nasz kraj oraz inne kraje UE. Podczas kongresu Janusz Wojciechowski podkreślił, że trwają prace nad przygotowaniem rozwiązań, które pomogą uregulować sytuację na rynku zbóż. 
Oglądaj kongres na żywo dkol
Fot. Czekała
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 11:47