StoryEditor

Wolny handel z Australią – kłopoty producentów wołowiny i cukru

Szykują się kolejne kłopoty dla unijnych producentów wołowiny i cukru. Wszystko za sprawą zbliżających się negocjacji Unia Europejska – Australia w sprawie strefy wolnego handlu.
26.04.2023., 11:04h
Europejscy rolnicy w coraz większym stopniu odczuwają ciężar ambitnego programu handlowego Unii Europejskiej. Do skumulowanych konsekwencji ustępstw handlowych dochodzi jeszcze wiele wyzwań, z którymi zmierzają się producenci, takich jak:
  • rosnące koszty środków produkcji,
  • skutki napięć geopolitycznych,
  • presja wynikająca z programu unijnego Zielonego Ładu.
- Australia jest godnym zaufania partnerem o podobnym sposobie myślenia oraz ważnym sojusznikiem. Niemniej jednak należy poważnie rozważyć obawy sektora rolnego w drodze do osiągnięcia porozumienia politycznego dotyczącego umowy o wolnym handlu. Rolnicy i spółdzielnie rolne oczekują zrównoważonego rozdziału dotyczącego rolnictwa, w którym uwzględniona zostanie wrażliwość pewnych sektorów – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

Rosnąca presja rynku zewnętrznego - Czego obawiają się europejscy rolnicy?

Czego obawiają się europejscy rolnicy? Przede wszystkim tego, że porozumienie z Australią dotyczy głównie sektorów wrażliwych takich jak:
  • cukier,
  • wołowina,
  • baranina.
Już teraz te sektory są nadmiernie wystawione na międzynarodową wymianę handlową oraz znajdują się pod coraz większą presją na rynku wewnętrznym. Ponadto należy pamiętać o wpływie dwustronnych porozumień handlowych ze Zjednoczonym Królestwem. W ich efekcie Unia Europejska jest faktycznie narażona na podwójny wolumen tych samych towarów wchodzących na rynek UE-UK po Brexicie, ponieważ Zjednoczone Królestwo nawiązuje swoje własne umowy z innymi krajami.

- Żaden z tych wrażliwych sektorów nie może zaakceptować kolejnych ustępstw na rzecz partnerów z krajów trzecich w kontekście negocjacji handlowych – alarmuje Copa-Cogeca.

Co powinni osiągnąć unijni negocjatorzy?

Zdaniem organizacji europejskich rolników negocjacje handlowe opierają się oczywiście na ustępstwach, jednak Unia Europejska powinna osiągnąć „zrównoważony rezultat dla sektora rolnego”. Porozumienie z Australią powinno uwzględnić kwestie sanitarne i fitosanitarne oraz znaczeń geograficznych, jednocześnie zapewniając odpowiedni dostęp do rynku australijskiego dla unijnych produktów.

Efekt Zielonego Ładu

Agenda Europejskiego Zielonego Ładu nakłada na rolników i spółdzielnie rolnicze dodatkowe wymagania w zakresie zrównoważoności.

- Dlatego też należy zagwarantować wzajemność standardów oraz równe warunki. Oczekuje się, że porozumienie będzie również zawierać ambitny rozdział o zrównoważonych systemach żywnościowych, tak jak miało to miejsce w porozumieniu zawartym z Nową Zelandią – podsumowuje Copa-Cogeca.

wk
fot. envato.elements
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:10