StoryEditor

Czy dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe dotrą do rolników na czas? Resort rolnictwa wyjaśnia

Na kontach rolników jest ponad 13 mld zł dopłat bezpośrednich za 2022 r. Informacje o możliwych opóźnieniach w wypłatach są nieprawdziwe - zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A skąd pojawiły się obawy w tym zakresie i czy są zasadne? Wszystko przez sytuację, która trwa w ARiMR.
21.12.2022., 12:12h

Związki zawodowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozostające w sporze zbiorowym z kierownictwem Agencji od dawna wysuwają żądania płacowe. Zwracają uwagę, że szeregowy pracownik ARiMR obsługuje wnioski o wartości 2,24 mln zł. Co roku wzrasta też liczba programów do obsługi, a w związku z tym liczba ich beneficjentów.

- Jednocześnie w ostatnich latach stale widoczna jest tendencja odchodzenia z agencji doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników niezadowolonych z warunków pracy. Wszystko to może sprawić, iż niewypłacone jeszcze wypłaty środków mogą być wypłacane ze znacznym opóźnieniem – napisał w interpelacji do MRiRW poseł Stefan Krajewski z PSL, który  zapytał jakie działania podejmuje minister rolnictwa, aby wszystkie należne rolnikom pieniądze zostały wypłacone w odpowiednim czasie?

Ile pieniędzy z dopłat jest na kontach rolników?

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że wypłata płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW za 2022 r. - w formie zaliczek - prowadzona była, podobnie jak w latach ubiegłych, od połowy października do końca listopada. W tym okresie (zaledwie 1,5 mi...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:51