StoryEditor

Czy umowa ustna wystarczy między rolnikiem ryczałtowym i VAT-owcem?

Nasz Czytelnik, czynny podatnik VAT, użycza swojemu synowi, rolnikowi ryczałtowemu, magazyn i dzierżawi mu grunty rolne. Czy rolnik musi przedstawić umowy w Urzędzie Skarbowym, jeśli ma tylko umowy ustne? Jak rozlicza się VAT w takim przypadku?
10.02.2023., 08:02h

Umowy ustne między rolnikami

W czasie kontroli skarbowej US zażądał umowy użyczenia magazynu mojemu synowi oraz umów dzierżawnych na grunty rolne. Jaki jest cel takich zapytań i czy muszę takie umowy przedstawić, nawet jeśli mam tylko umowy ustne? Jestem podatnikiem czynnym VAT, a syn jest rolnikiem ryczałtowym.

Marek S. (woj. łódzkie)

Kontrola skarbowa u rolnika: co sprawdzi US?

Kontrola skarbowa, zgodnie z Ordynacją podatkową, może obejmować każdy aspekt ekonomiczno-prawny działalności podatnika, w celu ustalenia prawidłowości wyliczenia należności podatkowych – tutaj – prawidłowości naliczania i rozliczania VAT.
Użyczanie składników majątkowych podatnika czynnego jest traktowane, w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, jako czynność opodatkowana, jeśli podatnikowi przy ich zakupie lub budowie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Zatem użyczanie synowi magazynu wybudowanego w okresie funkcjonowania w statusie podatnika czynnego (albo innego składnika majątku) powinno być obłożone stawką 23% VAT.

Jeśli syn jest rolnikiem ryczałtowym, takie naliczenie VAT jest jednostronną czynnością użyczającego (wpis do ewidencji sprzeda...

Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:49