StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2022 – jak się zalogować na eWniosekPlus?

Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie w 2022 r. obligatoryjnie składają wnioski drogą elektroniczną. Niby zasady podobne, ale już samo logowanie do systemu jest inne. We wniosku ponadto pojawia się uzupełniająca płatność podstawowa. Sprawdź, jak się zalogować i do jakich upraw należy się UPP.
30.03.2022., 10:03h

15 marca br. ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku rolnicy muszą składać wnioski jedynie przy pomocy aplikacji eWniosekPlus lub w biurach powiatowych wspólnie z pracownikiem Agencji, który może pomóc wypełnić dokument.

Od 2022 roku logowanie do aplikacji eWniosekPlus nie wygląda tak samo jak w poprzedniej kampanii, gdyż będzie następowało poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), dostępną pod adresem https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslugelektronicznych lub profil zaufany np. w banku.

Labirynt logowania

Na stronie głównej znajdziemy co prawda ikonę do logowania w aplikacji eWniosekPlus, ale sam kafelek przekieruje nas do strony głównej eWniosekPlus, z poziomu której rolnik będzie mieć dostęp jedynie do instrukcji wypełniania wniosku, komunikatów, prezentacji i wszystkich najważniejszych informacji o aplikacji. Zanim zaczniemy „przygodę” z wypełnianiem wniosku warto sprawdzić czy mamy wersję Chrome 78.x lub nowszą, aby praca aplikacji była sprawna. Niby zalogowanie do aplikacji może nie wydawać się skomplikowane, ale na stronie Agencji można się pogubić. Dlatego spróbujemy Wam pomóc przejść przez labirynt, aby odnaleźć logowanie do eWniosekPlus.

eWniosekPlus logowanie – krok po kroku

Wchodzimy na stronę, z której zwykle korzystaliśmy, ale… nie znajdziemy już typowego okna logowania jak co roku. I co teraz?

Krok 1. Wchodzimy na stronę Agencji https://www.gov.pl/web/arimr

Krok 2. Po prawej stronie znajduje się kafelek „eWniosekPlus. Złóż wniosek i dopłaty za 2022 przez Internet” – klikamy w niego. Wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system , jednak nadal nie docieramy w miejsce docelowego logowania …

Krok 3. Zjeżdżamy w dół i znajdujemy na stronie ikonę z napisem „Przejdź do aplikacji. eWniosekPlus za pośrednictwem PUE”. Klikamy w nią i pojawiają się dwie opcje logowania – przez PUE lub profil zaufany.

Krok 4. Logowanie przez PUE - wpisujemy nazwę użytkownika (login jest taki sam jak w ubiegłym roku do aplikacji eWniosekPlus i IRZPlus) i hasło. Dopiero docieramy na stronę wypełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Krok 5. Drugą opcją logowania jest Profil zaufany za pomocą login.gov.pl, jeśli użytkownik taki posiada. Jeśli nie, rolnik ma możliwość przejścia do strony, na której może utworzyć profil zaufany, który w przyszłości będzie wykorzystywać do logowania się do wielu platform administracji rządowej (opcja Załóż profil).

Krok 6. Wypełniamy wniosek (pomocna może okazać się Instrukcja wypełnienia wniosku) https://www.gov.pl/web/arimr/instrukcja-wypelniania-wniosku-w-ewniosekplus

Uzupełniająca Płatność Podstawowa

Już w pierwszym kroku po zalogowaniu znajdziemy nowy punkt – uzupełniająca płatność podstawowa. Kiedy ją należy zaznaczyć i kto się może o nią ubiegać?

Przypomnijmy, że w 2022 roku przywrócona została uzupełniająca płatność do powierzchni grup upraw podstawowych (UPP). Warto wiedzieć, do których upraw taka płatność się należy.

UPP przysługuje do roślin uprawnych na gruntach ornych:

·        zbóż, roślin oleistych – rzepak, rzepik, słonecznik, soja, roślin wysokobiałkowych – bób, bobik, łubin słodki, groch siewny, strączkowych – wyka siewna, soczewica jadalna, ciecierzyca pospolita, strączkowych pastewnych, lnu włóknistego i oleistego, konopi włóknistych, roślin przeznaczonych na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany,

·        roślin motylkowatych drobnonasiennych, roślin okopowych pastewnych, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych, traw na trwałych użytkach zielonych przeznaczonych na susz paszowy, mieszanek roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone oraz mieszanek między następującymi rodzajami roślin: zbożami, roślinami oleistymi, roślinami wysokobiałkowymi, roślinami strączkowymi, roślinami motylkowatymi drobnonasiennymi.

·        ugorów gdy rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz); roślinność została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, uprawa nie jest prowadzona nie dłużej niż rok. Czy prościej mówiąc płatność będzie przysługiwała do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, pod warunkiem dokonania zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby oraz wymieszania lub przyorania masy roślinnej.

Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że UPP przysługuje spoza wymienionej listy tylko do łubinów słodkich, niektórych gatunków traw i kategorii materiału siewnego. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma limitu powierzchni, do otrzymania płatności są uprawnieni wszyscy rolnicy.

Dobrym rozwiązaniem we wniosku jest to, że system podpowiada, jeśli nie zaznaczymy na początku UPP, a z kolei wybierzemy roślinę kwalifikującą się do płatności na danej działce, że do danej uprawy ona przysługuje. Z kolei jeśli zaznaczymy UPP, a mamy w gospodarstwie tylko trwałe użytki zielone lub inne nie kwalifikujące się do UPP rośliny wyskoczy błąd w prawym górnym rogu. 

Czy UPP przysługuje gdy ziemia należy do Skarbu Państwa?

Uzupełniająca płatność podstawowa do działki rolnej będącej własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej przysługuje rolnikowi, który, na dzień 31 maja danego roku, ma do tej działki tytuł prawny.

oprac. dkol na podst. ARiMR

Fot. archiwum

Zobacz film - co się zmieniło w dopłatach bezpośrednich i co w tym roku planuje ARiMR w ramach PROW. Zasubskrybuj nasz kanał na Youtubie, aby mieć dostęp do najnowszych video!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 08:10