StoryEditor

Dopłaty do nawozów - jest już zgoda! Na co czekamy?

Dopłaty do nawozów, prywatne przechowywanie wieprzowiny, wykorzystanie ugorów i kilka innych decyzji już zapadło. Sprawdź szczegóły!
25.03.2022., 09:03h

Dopłaty do nawozów to temat gorący. Przy obecnych cennikach nawozów i bardzo ograniczonej dostępności rolnicy mieli ogromne wątpliwości, czy w ogóle je kupować. Eksperci alarmowali, że wiele gruntów ornych może znacznie słabiej plonować, a przy obecnym zagrożeniu niedoboru zbóż na globalnym rynku, należy zadbać o plony i wesprzeć rolników. Koszty produkcji wzrosły znacząco. O dopłatach do nawozów mówi się od ładnych paru tygodni, a Komisja Europejska, mimo, że polski rząd miał gotowe rozporządzenie, nie mógł uruchomić nadzwyczajnej pomocy - bez jej zgody, zwlekała z decyzją. 

24 marca, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował na Twitterze, że KE zgodziła się na dopłaty do nawozów, ale nie tylko. Bowiem dodatkowo w pakiecie pomocy, na który Bruksela dała zielone światło to także uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych (ugory), interwencję na rynku wieprzowiny, przyśpieszenie wypłaty dopłat. 


Pakiet pomocowy został przyjęty przez Komisję Europejską 23 marca, a do rolników ma trafić 635 mln zł. Ponadto KE zezwoliła, aby wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich Agencja wypłaciła szybciej (w październiku 2022 r.). 

Komisja wyraziła zgodę na dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Nabór wniosków ruszył dzisiaj i potrwa do 29 kwietnia. 
Dodatkowo rolnicy mogą uprawiać ugory. Jak twierdzą specjaliści dzięki temu na blisko 4 mln ha będzie można dodatkowo produkować żywność i paszę. 

Rolnicy z pewnością najbardziej czekali na dopłaty do nawozów, których zasady przyznawania zmieniały się kilkukrotnie. Teraz czekamy na wzory wniosków i start naboru! O szczegółach pisaliśmy w kilku publikacjach. Możesz więcej na ten temat przeczytać poniżej. 

Dopłaty do nawozów – wnioski, terminy, stawki. Znamy szczegóły rozporządzenia!

Dopłaty do nawozów – czy potrzebne są stare faktury?

Dorota Kolasińska

Fot. Envato Elements

Janusz Wojciechowski będzie gościem na konferencji na temat przyszłości polskiego rolnictwa w Białymstoku, zapraszamy!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 04:03