Dopłaty do materiału siewnego 2022. Jakie stawki dla zbóż, strączkowych i ziemniaków?

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany trafił właśnie do konsultacji społecznych. W tym roku na ten cel przeznaczono 75 mln zł. Znamy już zatem proponowane stawki dopłat i wiemy, że o 20% wyższe stawki otrzymają rolnicy ekologiczni.
W projekcie rządowego rozporządzenia są pewne istotne zmiany. Od 2016 roku stawki dopłat w każdym roku były ustalane do 30 września i wynikały z liczby złożonych wniosków i zadeklarowanej w nich powierzchni upraw oraz puli środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Od 2022 roku rząd planuje aby określone w rozporządzeniu stawki dopłat do materiału siewnego i sadzeniowego obowiązywały przez dłuższy okres czasu i rolnicy znali ich wysokość w momencie składania wniosków w ARiMR
Rolnicy ekologiczni będą premiowani w nowym systemie
Resort rolnictwa wprowadził też inną, istotną zmianę. Mianowicie stawki dopłat z tytułu zużycia do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w przypadku materiału siewnego wytworzonego metodami ekologicznymi będą o 20% wyższe niż w przypadku materiału "konwencjonalnego.
Powierzchnia upraw w systemie rolnictwa ekologicznego, zgodnie z danymi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych za 2021 rok wyniosła:
- 126 tys. ha w przypadku zbóż;
- 30 tys. ha w przypadku strączkowych;
- 1,4 tys. ha. w przypadku ziemniaków.
MRiRW szacuje, że roczne dofinansowanie powierzchni ekologicznych gruntów ornych obsianych lub obsadzonych ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany będzie oscylowało w okolicach 10% powierzchni wszystkich takich upraw. Łącznie daje to prognozowaną kwotę dopłat w wysokości ok. 1,5 mln. zł
Stawki dopłat do materiału siewnego i sadzeniowego w 2022 roku
W ustawowym terminie do ARiMR wpłynęło w tym roku 64 656 wniosków o dopłaty do gruntów ornych z tytułu wykorzystania do siewu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Stawki dopłat zostały oszacowane na podstawie średniej z wielkości wnioskowanej powierzchni (w hektarach) dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami w poprzednich pięciu latach oraz kwoty 75 milionów złotych przewidzianej na ten cel w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2022 r.
Stawki dopłat w roku 2022 określono w następującej wysokości:
- 65 zł/ha – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub pastewnych;
- 115 zł/ha – w przypadku roślin strączkowych;
- 350 zł/ha – w przypadku ziemniaka.
Stawki dopłat do ekologicznego materiału siewnego określono odpowiednio w wysokości:
- 78 zł/ha - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub pastewnych;
- 138 zł/ha - w przypadku roślin strączkowych;
- 420 zł/ha - w przypadku ziemniaka.
Według danych MRiRW oraz ARiMR, co roku z dopłat do materiału siewnego korzysta ok. 60 tys. rolników.
wk
Fot. Czekała