StoryEditor

Dopłaty do nawozów 2023 – kiedy rolnicy dostaną pieniądze na swoje konta?

Nabór na dopłaty do nawozów pierwotnie trwać miał do 14 lipca, ale został wydłużony do 31 lipca br. Mamy już wrzesień, a pieniądze dla rolników składających wnioski o dopłaty nie trafiły jeszcze na ich konta. Kiedy rozpocznie się wypłata pieniędzy za zakup nawozów mineralnych?
07.09.2023., 15:09h
Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na dzień po zakończeniu naboru wniosków na dopłaty do nawozów, który skończył się 31 lipca 2023 r., odnotowano prawie 350 tys. wniosków. Taka też ilość rolników czeka na wypłatę pomocy finansowej.

Kiedy wypłacą dopłaty do nawozów?

Jak czytamy na portalu tygodnik-rolniczy, Agencja poinformowała, że obecnie trwa proces weryfikacji złożonych wniosków i naliczania kwot pomocy, a samo rozpoczęcie wypłat nastąpi jeszcze we wrześniu. Jedyna data jest pewna, 31 grudnia do, kiedy to ARiMR ma czas na wypłatę wszystkich dopłat do nawozów. Termin ten zastrzegła sama Komisja Europejska.

Dla kogo dopłaty do nawozów?

Pomoc jest przyznawana producentom rolnym, którzy mają mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Wsparcie finansowe jest związane z zagrożeniem utraty płynności finansowej z powodu wojny w Ukrainie. Wymagane było: złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r., numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.


Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: W Polsce ceny nawozów rosną, a na rynku światowym cena mocznika zaczęła spadać


Podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Należało także dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.

Wysokość dopłat do nawozów

Wysokość przyznawanej płatności zależy od powierzchni rolnej i typu:
  • uprawa rolna – 500 zł/ha,
  • łąki i pastwiska – 250 zł/ha.
Ustala się również iloczyn: liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego z Biuletynu Informacji Publicznej MRiRW (tabela). Otrzymane wyniki porównuje się – mniejsza z kwot jest tą, którą otrzyma rolnik. Jeśli zapotrzebowanie przekroczy 4,7 mld zł zastosowany zostanie współczynnik korygujący.opr. Bernat Patrycja
na podts. tygodnik-rolniczy/MRiRW
Fot: Kolasińska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:31