StoryEditor

Mąż wystawia fakturę VAT dla żony

Czy mogę wystawić żonie fakturę VAT na usługi w jej gospodarstwie i na sprzedaż warzyw w jej sklepie – pyta nasz Czytelnik.
04.08.2016., 13:08h

Do redakcji wpłynęło następujące pytanie: „W 2001 roku otrzymałem od rodziców gospodarstwo rolne o pow. ok. 25 ha, a w 2014 rozpocząłem prowadzenie usług rolniczych i przeszedłem na VAT. W 2009 roku ożeniłem się, a żona wniosła własne gospodarstwo rolne o pow. ok. 12 ha. W 2015 roku żona także przeszła na VAT i założyła sklep spożywczy. Nie mamy do tej pory wspólnych gruntów rolnych. Czy mogę wystawić żonie fakturę VAT na usługi w jej gospodarstwie i na sprzedaż warzyw w jej sklepie”?

Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert VAT odpowiada: Z punktu widzenia Ustawy o VAT w omawianym przypadku małżonkowie posiadają odrębne gospodarstwa rolne będące ich majątkami osobistymi, zatem są odrębnymi podatnikami VAT, każdy z nich dla swojej działalności rolniczej i działalności gospodarczej. Zakładamy przy tym, że każde z tych gospodarstw  ma odrębny numer w ewidencji gospodarstw i rolników ARIMR. Nie ma tu ograniczeń wynikających z art. 15 ust. 4, dotyczących zgłoszenia jednego podatnika w gospodarstwie rolnym stanowiącym współwłasność. Do momentu, gdy małżonkowie utrzymają taki status, mogą wzaje...

Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 22:11