StoryEditor

Prezydent Duda apeluje o wypłatę wsparcia suszowego, minister uruchamia przelewy

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do premiera i rządu o znalezienie środków na wypłatę odszkodowań za ubiegłoroczną suszę. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że w najbliższych dniach pieniądze będą przelewane na konta rolników.
22.04.2020., 19:04h
Dziś prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z ministrem rolnictwa, ministrem środowiska, ministrem klimatu i ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Po spotkaniu zaapelował do premiera i rządu, by wypłacić zaległe odszkodowania suszowe 10 proc. rolników, którzy jeszcze nie otrzymali tego  wsparcia. 

- Z tego miejsca chcę bardzo zdecydowanie zaapelować do Pana Premiera i Rady Ministrów, by te środki po prostu się znalazły. Dlatego że załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową. (…)Jest to w tej chwili bardzo pilna, fundamentalna sprawa. Powiem krótko: dla sprawnej polityki rolnej, którą bardzo chcemy w Polsce realizować, by polski rolnik mógł rzeczywiście zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe, te wypłaty mają absolutnie fundamentalne znaczenie – powiedział prezydent.Dodał, że szef resortu rolnictwa zapewnił go, że są techniczne możliwości wypłacenia tych środków „praktycznie natychmiast". Pozostaje tylko kwestia znalezienia odpowiednich funduszy.

Minister uruchamia przelewy


Kilkadziesiąt minut po spotkaniu z prezydentem, minister rolnictwa w rozmowie z PAP poinformował, że pieniądze za „suszowe” wpłyną na konta rolników w najbliższych daniach. Chodzi o wypłatę 280 mln zł dla 91 tys. rolników.


PSL domaga się pilnych działań 


O wypłatę odszkodowań za suszę zaapelował wczoraj w Sejmie także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jego  zdaniem w walce ze deficytem wody pomogłoby również uproszczenie procedur umożliwiających budowę małych zbiorników retencyjnych.

Dodał, że należy także wykorzystać dostępne środki z UE. 

– 10 mld niewykorzystanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. UE pozwala na łatwiejsze wykorzystywanie środków z polityki spójności, z innych polityk. Również ze Wspólnej Polityki Rolnej. Trzeba te środki przeznaczyć w jak najszybszym czasie na pomoc na wypadek suszy, na suszę, która już dzisiaj funkcjonuje – powiedział prezes PSL.Apel o  oszczędzanie wody


Dziś prezydent Andrzej i Duda, a także minister rolnictwa zaapelowali o racjonalne gospodarowanie wodą.

– Proszę o racjonalną gospodarkę wodą, o to, by również i racjonalnie gospodarować tą wodą, którą chociażby podlewamy ogródki – podkreślił prezydent. Dodał, że musimy zacząć przywiązywać do tego wagę, bo wody nie jest u nas za wiele. 

Z kolei minister rolnictwa zwrócił uwagę, że na rozmiar skutków suszy ma wpływ postawa każdego z nas.

– Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny – powiedział Ardanowski. Przypomniał rolnikom, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. 

- Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – zaznaczył minister.


ksz, fot. Kancelaria Prezydenta

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 17:37