StoryEditor

PROW z dużym poślizgiem

Mimo, że teoretycznie mamy już trzeci rok nowego okresu programowania w unijnych funduszach (2014-2020), zawiedzie się ten, kto liczył, że w 2016 roku wszystkie działania PROW 2014-2020 ruszą pełną parą.
26.01.2016., 10:01h

Po wielu miesiącach oczekiwania mamy w końcu harmonogram uruchamiania naboru wniosków w ramach poszczególnych  działań nowego PROW. Na pierwszy ogień, bo już w marcu br. pójdą nabory na „Młodego rolnika” i  wszystkie 4 obszary z „Modernizacji gospodarstw rolnych”. To bardzo ciekawe podejście, ponieważ ARiMR jeszcze nie uporała się z wnioskami złożonymi w naborach przeprowadzonych w ubiegłym roku, a już będzie przyjmować nowe. 

Oficjalnie harmonogram naboru wniosków ogłosił wiceminister Ryszard Zarudzki na konferencji prasowej 21 stycznia br. Zgodnie z nim, ARiMR będzie kolejno uruchamiała następujące nabory wniosków:

  • marzec 2016 – premie dla młodych rolników,
  • marzec 2016 – modernizacja gospodarstw – wszystkie 4 obszary,
  • czerwiec 2016 – grupy producentów rolnych,
  • lipiec 2016 – przetwórstwo i marketing produktów rolnych – nabór dla rolników,
  • październik 2016 – rozwój usług rolniczych.

Niestety, kilka interesujących działań nie zostanie w tym roku uruchomionych. Dotyczy to chociażby szumnie zapowiadanej restrukturyzacji małych gospodarstw. Pierwszy nabór wniosków do tego działania planowany jest dopiero na I kwartał 2017 r. Wtedy również ma ruszyć program płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, ale nie jest to termin pewny i zależy od tego, kiedy Agencja uzyska akredytację na to działanie. Podobnie rzecz ma się w przypadku naboru wniosków na rozwój działalności pozarolniczej. Tu również nabór ruszy nie wcześniej niż w 2017 r. W listopadzie br. mają również ruszyć działania dotyczące szkoleń i usług doradczych. Rolnicy pewnie będą mogli z nich skorzystać dopiero w 2017 roku. gi

Cały harmonogram najbliższych naborów wniosków można pobrać tutaj.

 

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 17:23