Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Rolnicy w szoku! Wnioski o dopłaty za 2017 rok ARiMR rozpatrzy w czerwcu!

Obrazek

Dzisiaj w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony z całej Polski. Rolnicy alarmują o pismach z ARiMR w sprawie dopłat bezpośrednich, w których urzędnicy informują ich, że wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 rok zostaną rozpatrzone dopiero w połowie czerwca!

Grzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała28 lutego 2018, 14:17
Rolnicy nie mają w tym roku lekko. Nie dość, że wielu z nich liczy straty w uprawach po mokrym lecie i jesieni 2017 roku, ceny płodów rolnych i żywca są na niezadawalającym poziomie, bioasekuracja od dziś zmusi wielu z nich do kosztownych inwestycji lub rezygnacji z produkcji, mrozy niszczą na polach oziminy, to jeszcze ARiMR dokłada kolejny kłopot.

Napływają do nas informacje z całej Polski o tym, że gospodarze otrzymują za pośrednictwem poczty pisma z biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o doskonale znanej treści, czyli: „(…) uprzejmie informuję, że z uwagi na konieczność wykonania wszystkich obowiązkowych kontroli wniosku oraz skomplikowany charakter sprawy termin załatwienia sprawy przyznania płatności, określony w w/w przepisach zostanie przekroczony”.

Wprawdzie do takich pism rolnicy zdążyli się w ostatnich latach przyzwyczaić, bowiem gdy Agencja nie zdążyła do końca lutego rozpatrzyć wniosku wówczas wysyłała pismo z informacją o przesunięciu tego terminu o kilka tygodni do marca lub kwietnia. Jednak tym razem wszyscy, którzy do nas dzwonią lub piszą informują, że w piśmie widnieje ta sama data - połowa czerwca 2018 roku. Łatwo się domyślać co to oznacza resztę należnych płatności bezpośrednich za 2017 rok rolnicy otrzymają pod koniec czerwca, czyli w ostatnich dniach terminu, który obowiązuje Agencję.

To kiepskie wieści dla tych, którzy liczyli, że przynajmniej część wiosennych wydatków na start w pole sfinansują z należnych im dopłat. Wszystko wskazuje na to, że wyczekiwane fundusze trafią do nich dopiero pod koniec czerwca.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Biuro Prasowe ARiMR, ale do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli ona się pojawi na pewno się nią z Państwem podzielimy.

Warto dodać, że o 27 lutego 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok 10,78 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada br. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł. A zatem Agencja ma do wypłaty jeszcze 4 mld zł.

AKTUALIZACJA 1.03.2018

Z Biura Prasowego ARiMR otrzymaliśmy dziś następującą odpowiedź:

Pisma informujące rolników o przesunięciu terminu wydania decyzji w sprawie przyznanie dopłat bezpośrednich są standardowo wysyłane w sytuacji gdy ARiMR nie wyda takiej decyzji do 1 marca, roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek (art. 24 ust. 8 ustawy o płatnościach). Najczęściej są to sprawy w których stwierdzone zostały błędy wymagające dokładnej weryfikacji przed wydaniem decyzji.
Wskazany w piśmie termin na wydanie decyzji jest terminem ostatecznym na załatwienie sprawy. Oznacza to, że ARiMR nie będzie czekała z wydawaniem decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich do dnia wskazanego w piśmie, ale zrobi wszystko by załatwić sprawę jak najszybciej i jak najszybciej przekazać rolnikom należne im pieniądze. CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty 2017: Przyszedł luty - gdzie są przelewy?

Bartłomiej Czekała
Grzegorz Ignaczewski


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)