StoryEditor

Złóż wniosek na małe przetwórstwo i RHD

Ruszył nabór wniosków o wsparcie na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie?
01.12.2021., 13:12h

Dla kogo dofinansowanie?

O wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój ubiegać się mogą dwie grupy wnioskodawców:

  1. Rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych, mogą wnioskować o nawet 500 tys. zł wsparcia.

  2. Rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), ale bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dla nich limit wsparcia wynosi 200 tys. zł.

Dla wnioskodawców w obu grupach wsparcie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, a zainteresowani muszą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, być zdolnym do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu w terminie określonym w złożonym wniosku, jak również posiadać numer identyfikacyjny.

Na co można je wykorzystać?

Dofinansowanie można wykorzystać m.in. na:

  • budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej,

  • zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania,

  • dostosowanie pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych,

  • zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska,

  • zakup specjalistycznych środków transportu: niezbędnych dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania, służących do przewozu zwierząt przeznaczonych do uboju, wykorzystywanych do sprzedaży produktów rolnych, cystern, silosów, chłodni i izoterm, przeznaczonych do przewozu produktów rolnych, których transport powinien odbywać się w szczególnych warunkach.

Terminy i dokumenty

Wnioski o wsparcie przyjmowane są od 30 listopada do 29 grudnia 2021 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub rejestrowanej przesyłki Poczty Polskiej, a także przez skrzynkę podawczą ePUAP

Szczegółowe informacje na temat poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" znajdziecie tutaj.

al na podst. ARiMR

fot. archiwum

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 22:50