StoryEditor

Pupil w podróży! O ile podrożeją paszporty dla zwierząt?

Zbliża się czas wakacyjny, a więc zagadnienia z podróżowaniem zaprzątają głowę niejednemu globtroterowi. Zwłaszcza gdy w drogę zabiera ze sobą pupila! Okazuje się bowiem, że zwierzęta domowe muszą mieć własny paszport, jeśli przemieszczają się na terenie Unii Europejskiej.
25.05.2024., 10:00h

Spis treści:

Prawo unijne a paszporty

Opłaty za wydanie paszportu

Paszport dla zwierząt

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna (KILW) wystąpiła o nowelizację obowiązującego od dnia 24 października 2015 roku rozporządzenia w celu podwyższenia opłaty za wydanie paszportu dla zwierząt domowych. Jakie kwoty będą obowiązywać? Nowy projekt rozporządzenia został ujęty w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jeśli zwierzę wjedzie na teren innego państwa bez paszportu, może zostać zwrócone do swojego kraju lub poddane kwarantannie. – Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Identyczne zasady obowiązują w przypadku podróżowania z psami i kotami do sąsiednich państw nie należących do Unii Europejskiej, ale mających te same standardy ochrony przed wścieklizną, tzn. do Watykanu i San Marino – czytamy na stronie rządowej.

Prawo unijne a paszporty

W paszporcie znajdują się dane właściciela zwierzaka, a także informacje na temat pupila: zaświadczenie o szczepieniach, jak i przebytych chorobach, ale także informacje o jego gatunku, rasie, imieniu. Warunkiem otrzymania paszportu jest także elektroniczny chip – dedykowany numer ma swoje miejsce również w dokumencie.

Czytaj także: Borelioza w Polsce – poznaj nowe badania i patent z długopisem!

image
Paszport dla psa 
FOTO: Envato Elements

Opłaty za wydanie paszportu

Za wydanie paszportu dla zwierząt domowych trzeba zapłacić. Do tej pory stawka wynosiła 100 zł. W obowiązującym rozporządzeniu z dnia 16 września 2015 roku ustalono właśnie taką kwotę. Skąd wzięła się jej wysokość? 70 zł stanowi wynagrodzenie lekarza weterynarii, a 30 zł jest przeznaczone na pokrycie kosztów ponoszonych przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Z nowego projektu rozporządzenia wynika, że kwota ta może wzrosnąć do 150 zł. Skąd ta podwyżka? Jest ona wynikiem inflacji i wzrostu kosztów – samo wynagrodzenie dla weterynarza to 105 zł, a pozostałe pieniądze z tej kwoty, czyli 45 zł, zostanie przeznaczone na koszty poniesione przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną (np. druk paszportu, prowadzenie rejestru, pobieranie próbek w celu określenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie). 

Zobacz: Jak dbać latem o psy i koty, zwłaszcza w czasie upałów?

Paszport dla zwierząt

Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – podaje wetgiw.gov.pl.

Fot. envato elements

Źródło: wetgiw.gov.pl, gov.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:04