StoryEditor

Raport IGC: kurczą się globalne zapasy zbóż

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej na bieżący sezon szacują same rekordy, zbiory zbóż będą jednak o 1 mln t niższe od konsumpcji.
26.01.2022., 09:01h

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) jest organizacją międzyrządową, której celem jest działanie na rzecz stabilizacji rynku zbóż i zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego warto śledzić jej prognozy, bowiem poza amerykańską USDA, pokazują one realne scenariusze i wpływają na globalny rynek zbóż.

W swym styczniowym raporcie, po dwumiesięcznej przerwie, eksperci IGC w stosunku do raportu z listopada, obniżają o 1 mln t, do 2 mld 286 mln t. Ich prognozy światowej produkcji zbóż ogółem na sezon 2021/22 są w dalszym ciągu rekordem wszechczasów.

Szacunki zbiorów zostały obniżone ponieważ redukcje dla kukurydzy (głównie w Ameryce Południowej), owsa, jęczmienia i żyta przeważyły nad wzrostem zbiorów pszenicy (głównie w Australii i Argentynie). 

Uwzględniając ograniczenia wykorzystania na paszę i zastosowanie przemysłowe zbóż, szacowana konsumpcja zostaje w obecnym raporcie zredukowana o 3 mln t do 2 mld 287 mln t, co jest i tak wynikiem wyższym o 71 mln t do sezonu poprzedniego. Globalna konsumpcja osiągnie nowy szczyt, dzięki rocznym wzrostom w zużyciu pasz (+33 mln t), w żywności (+10 mln t) i do przemysłu (...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 23:03