StoryEditor

Raport IGC: spadną zapasy, mniejszy handel zbożami

Piąty rok z rzędu spadają zapasy zbóż i czeka nas pierwszy od trzech lat spadek światowego handlu zbożami. Trudno nie odnieść wrażenia, że światowy bilans ratuje jedynie kukurydza.
30.08.2021., 10:08h

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej w swoim najnowszym sierpniowym raporcie nacisk kładą na niższe, niż dotychczas przewidywano zbiory pszenicy i jęczmienia w Kanadzie, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Prognoza IGC dotycząca światowej produkcji zbóż w tym miesiącu zmniejsza się o 12 mln t, do 2283 mln t, co jest już tylko wzrostem w porównaniu do poprzedniego sezonu zaledwie o 3%.

Samej tylko pszenicy na świecie zbierzemy w tym sezonie 782 mln t i będzie to o 6 mln t poniżej prognozy z poprzedniego miesiąca. Wciąż będzie to jednak rekordowa ilość, która zbiory z ubiegłego roku przewyższa o 9 mln t. Bilans produkcji zbóż ratuje kukurydza, której produkcja wzrasta aż o 75 mln t rok/roku.

W porównaniu do produkcji, globalna konsumpcja redukowana jest w bieżącym raporcie już tylko o 7 mln t, do 2288 mln t i przewyższa zużycie z poprzedniego sezonu o 53 mln t. IGC oczekuje przede wszystkim, że o 12 mln t wzrośnie globalna konsumpcja żywności, zużycie na paszę podwyższy się o 30 mln t, a zastosowanie przemysłowe o 7 mln t. Najbardziej rośnie zużycie kukurydzy, które w sezonie 2021/22 ma wynieść 1201 mln t, a więc wyniesie tylko o 1 mln t mniej niż tegoroczne zbiory. Konsumpcja pszenicy w skali roku wzrasta o 9 mln t.

Globalny bilans zbożowy staje się coraz bardziej napięty, bo zapasy wynosząc 589 mln t, będą już o 5 mln t niższe niż na zamknięciu poprzedniego sezonu. Będzie to piąty rok z rzędu, kiedy to zapasy zbóż spadają. Jednak w przypadku pszenicy i kukurydzy obniżki zapasów, w porównaniu do poprzedniego sezonu są nieznaczne. W pszenicy sezon 2021/22 ma zamknąć się bilansowo na -1 mln t, a w przypadku kukurydzy będzie o 1 mln t na plusie, w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Mniejsze zapotrzebowanie przenosi się także na niższy wolumen w międzynarodowym handlu, który ma być mniejszy w porównaniu z raportem lipcowym o 4 mln t i według najnowszej prognozy ekspertów ma wynieść 415 mln t. Międzynarodowy handel po raz pierwszy od trzech sezonów ma być na niższym poziomie od obrotu z wcześniejszego roku gospodarczego. O 10 mln t mniej będzie w tym sezonie w obrocie kukurydzy, o 2 mln t jęczmienia i 1 mln t pszenicy, w porównaniu do sezonu 2020/21.

 

oprac. Juliusz Urban  Fot. Czubiński

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:43