StoryEditor

Raport IGC: mniej kukurydzy, kurczące się zapasy soi

Zbiory kukurydzy są mocno redukowane, ale produkcja zbóż nadal będzie rekordowa. Pomimo ostatniej obniżki na półkuli południowej, światowe zbiory soi wciąż mają być większe niż przed rokiem.
26.01.2021., 11:01h

Prognozy zbiorów zbóż na świecie są kolejny raz korygowane, ale wciąż mamy do czynienia z rekordowymi poziomami. Rozpędzony handel zarówno w zbożach, a przede wszystkim w soi powoduje spore zawirowania w globalnym bilansie. Przyglądnijmy się jakie prognozy eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej przygotowali w styczniowym raporcie.

Zboża
Prognoza światowej produkcji zbóż ogółem w roku 2020/21 jest o 9 mln niższa od szacunków z poprzedniego raportu. Jednak eksperci IGC wciąż przewidują, że produkcja zbóż na świecie w bieżącym sezonie, w stosunku do poprzedniego roku, wzrośnie o 23 mln t, osiągając rekordowy poziom 2,210 mld t. Duża redukcja zbiorów kukurydzy (głównie w USA, Argentynie i Brazylii) jest tylko częściowo równoważona wzrostem produkcji pszenicy (w Australii, Kanadzie i Rosji) oraz jęczmienia (Argentyna, Kanada).

Wykorzystanie zbóż obniżono w bieżącym raporcie o 5 mln t, przy czym obniżki dla paszowych i przemysłowych zastosowań kukurydzy przeważają nad niewielkim wzrostem w pszenicy i innych zbożach. Chociaż pandemia nadal osłabia popyt w niektórych sektorach, szczególnie przy zużyciu na etanol do produkcji paliw i...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:00