StoryEditor

Raport USDA: prognozy światowych zapasów kukurydzy o 5 mln ton niższe

Eksperci Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pod wpływem redukcji planowanej produkcji obniżają swoje wcześniejsze szacunki zapasów końcowych kukurydzy na sezon 2020/21.
13.01.2021., 10:01h

Autorzy styczniowego raportu USDA, dla kukurydzy zakładają niższą produkcję i konsumpcję oraz mniejsze zapasy końcowe.
Amerykańscy eksperci prognozują, że światowa produkcja kukurydzy na rok 2020/21 spadnie o 9,3 mln t, do 1,133 mld t. Przewidywana produkcja kukurydzy spada u największych producentów: w USA, Brazylii i Argentynie. W Stanach Zjednoczonych zbiory kukurydzy obniżane są o 8,2 mln t, do 360,25 mln t, ze względu na mniejszą powierzchnię. Produkcja w Brazylii jest obniżona o 1 mln t, do 109 mln t, pod wpływem oczekiwanych niższych plonów kukurydzy z pierwszego pokosu na południu kraju. Natomiast w Argentynie grudniowa susza ogranicza perspektywy plonów wczesnej kukurydzy na kluczowych, centralnych obszarach i zbiory spadają o 1,5 mln t, do 47,5 mln ton.

 

Globalne zużycie kukurydzy ma obniżyć się o 5 mln t, do poziomu 1,153 mld t. Głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie zużycia jest prawie 3 milionowa redukcja zapotrzebowania na paszę. Największe cięcia wykorzystania krajowego kukurydzy (4 mln t) wystąpią w USA. Natomiast Chiny dalej zwiększają zapotrzebowanie, tym razem o 1,5 mln t, do 287 ml t.

 

Pod wpływem niższej p...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:50