Warto przypomnieć, że jedno z pierwszych postępowań UOKiK w zakresie przewagi kontraktowej dotyczyło relacji pomiędzy przetwórcami mleka a ich dostawcami. W 2018 r. Urząd sprawdził umowy sprzedaży, dostawy i kontraktacji. Powstał raport z rekomendacjami, jednak niezależnie od kształtu umów UOKiK nie mógł ingerować. W grudniu 2021 r. wraz z nowelizacją ustawy o przewadze kontraktowej Urząd zyskał taką możliwość.
O raporcie w 2018 r. pisaliśmy tutaj:
UOKiK: Wydano raport na temat umów dostawców z mleczarniami
r e k l a m a
Ponieważ obowiązująca od grudnia 2021 r. nowa ustawa o przewadze kontraktowej pozwala na kontrolę relacji wewnątrzspółdzielczych, Prezes Urzędu postanowił sprawdzić czy spółdzielcy mają zagwarantowane uczciwe zasady dostaw mleka.
- Spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
r e k l a m a
Uwagi rolników co do relacji handlowych
Jak informuje UOKiK rolnicy najczęściej skarżyli się na możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę, obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy, brak możliwości, na żądanie dostawcy, poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium.
Jak wiadomo, zanieczyszczenie mleka różnego rodzaju substancjami może decydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z rolnikiem i nałożeniu na niego kary umownej, bądź obniżeniu ceny. Wobec tak dotkliwych sankcji, w umowie musi istnieć możliwość obiektywnej weryfikacji parametrów mleka przez niezależne laboratorium. Rolników denerwują także niejasne zasady w stosowaniu kar umownych oraz łatwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnię na niedookreślonych zasadach.
- Od publikacji raportu Urzędu w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Dlatego zachęcam spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do naszych wytycznych. Proszę jednocześnie rolników o informowanie nas o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Aktualnie Prezes UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić umowy także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni. Dostawców, którzy chcą zweryfikować czy ich umowy z zawierają niekorzystne dla niech postanowienia, które mogą stanowić naruszenie przepisów, UOKiK zachęca do lektury raportu, ale również do zgłaszania anonimowo nielegalnych praktyk, podpartych dowodami.
A my tymczasem czekamy na wyniki kontroli! Będziemy monitorować tę sprawę.
Oprac. dkol na podst. UOKiK
Fot. Envato Elements
Widziałeś już nasze video "Opolszczyzna: rozpoczął się siew soi"?
r e k l a m a
r e k l a m a