StoryEditor

Czy rzepak będzie nadal taniał? Mariusz Olejnik, prezes Zarządu Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża”

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie. Jednym z naszych gości i prelegentów był Mariusz Olejnik, prezes Zarządu Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża”. 
01.07.2022., 17:07h
W rozmowie z Karolem Bujoczkiem, redaktorem naczelnym top agrar Polska mówił o aktualnej sytuacji rynkowej, obawach producentów zbóż i rzepaku oraz o tym, dlaczego trzeba zmienić system wsparcia dla producentów rolnych.

 - Myślę, że poprzedni sezon, gdzie kontrakty po żniwach we wrześniu nie miały wysokich cen, bo te dopiero przyszły później, to producenci wyciągnęli z tego wnioski - może nie całkiem słuszne - że poczekają. I tylko w tamtym roku mieliśmy 25% kontraktów podpisanych na nowy sezon przed lipcem, a w tym roku mamy trochę więcej jak 10%. Natomiast jeżeli chodzi o to, że ceny spadają to trudno. Tak jak Juliusz Młodecki powiedział (podczas debaty na IV Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano - Zbożowej - przyp. red.), co tydzień spotykamy się: zastanów się, masz firmę analityczną, która przedstawia analizę rynku, wiesz kto i kiedy sprzedaje. I jeżeli podejmujesz decyzję, to sprzedaj i zapomnij - mówił Mariusz Olejnik podczas wywiadu dla top agrar Polska.

Jak dodał, Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża” sprzedaje co roku ok. 50 tys. ton rzepaku. Zapytany o to jakie ceny rzepaku będą obowiązywały na rynku w żniwa, wskaz...
Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 13:26