StoryEditor

Rekordowy przerób krajowego rzepaku. Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO i KIB

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju i Krajowej Izby Biopaliw.
28.06.2022., 21:06h

W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o rekordowym przerobie krajowego rzepaku w 2021 roku, ocenie aktualnej sytuacji na rynku rzepaku i prognozach na sezon 2022/2023.

- Jeżeli chodzi o pierwszą część mijającego sezonu 2021/2022 to była ona bardzo dobra jeżeli chodiz o przerób rzepaku. Zbiory dopisały, w związku z tym byliśmy w stanie zanotować kolejny rekord. W 2021 roku przerobiliśmy prawie 3,3 mln ton rzepaku jako członkowie PSPO i głównie był to krajowy rzepak. Rynek dzięki temu mógł wzrosnąć. Byliśmy w stanie podać więcej zarówno pasz, jak i oleju. Olej w głównej mierze był przeznaczany na wytwarzanie biokomponentów, więc to odejście związane ze zwiększonym popytem na paliwo miało istotne znaczenie dla stabilizacji sytuacji - mówił Adam Stępień.

Jak dodał, te zbiory zapowiadają się bardzo dobrze, dlatego producenci oleju i biopaliw liczą na dobry start w nowy sezon w kraju.
Co do sytuacji na rynkach światowych, to w kontekście wojny w Ukrainie nadal obserwujemy większe napięcie na rynku paliw. Dlatego - zdaniem dyrektora PSPO i KIB - krajowe biopaliwa mają szczególną rolę do odegrani...

Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 09:07