StoryEditor

Polska – rekord przerobu rzepaku i produkcji oleju

Ustanowiono nowy rekord przerobowy nasion rzepaku w Polsce. Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w i półroczy 2023 roku łącznie aż 1691 tys. ton. rzepaku. Jest to wynik o 107 tys. ton większy w porównaniu do tego samego okresu w roku 2022.
17.08.2023., 08:08h
Tłocznie, które są zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju w pierwszym półroczu 2023 roku przerobiły łącznie 1691 tys. ton rzepaku. Wynik jest wyższy o 107 tys. ton w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2022.
Łącznie z bardzo wysokim przerobem w miesiącach od lipca do grudnia 2022 roku – 1688 tys. ton, pozwoliło uzyskać nowy rekord przerobowy nasion w Polsce (w ujęciu sezonowym). Przerób rzepaku w zakładach członkowskich PSPO wynosił – 3 379 tys. ton. (o 146 tys. ton więcej niż w sezonie 2021/2022).

Wzrost produkcji oleju surowego

Istotny jest również wzrost produkcji oleju surowego, który wynosi o 715 tys. ton. (wzrost o 73 tys. ton w porównaniu do I półrocza 2022).

Wzrost produkcji makuch

Warto zaznaczyć, że jest to rekord odnotowany przy rosnącym udziale w przerobie rzepaku zakładów bez ekstrakcji oleju, potwierdzeniem tego jest wzrost produkcji makuch aż o 65% z 81 tys. ton w I półroczu 2022 do aż 126 tys. ton w I półroczu 2023.


Zobacz także: Ceny rzepaku: w którą stronę rynek podąża?

- Spodziewaliśmy się, że ostatnie półrocze jeśli chodzi o przerób rzepaku w Polsce może być wyjątkowo dobre, co wynikało przede wszystkim z dużej dostępności surowca na rynku, ale dokładny obraz tego widoczny jest dopiero po podsumowaniu szczegółowych danych z zakładów PSPO. Mamy nie tylko potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń co do rekordowego przerobu w ostatnim sezonie, ale także miłą niespodziankę jeśli chodzi o istotny skok zaolejenia nasion, co mocno przekłada się na podaż oleju rzepakowego - powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Spadek produkcji oleju rafinowanego

Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO również podsumował I półrocze i zaznaczył, że owszem aktualnie mamy rekordową produkcję oleju, ale z drugiej strony odnotowujemy aż o 5 pp (z 42 do 37% wolumenu oleju surowego) spadek produkcji oleju rafinowanego do wartości 531 tys. ton.
- Spadek produkcji oleju rafinowanego tj. z 552 tys. ton do 531 tys. ton, co pośrednio pokazuje, jak ważnym kierunkiem zagospodarowania rzepaku w Polsce są biopaliwa. Średnio co kwartał do produkcji biodiesla zużywany jest olej rzepakowy odpowiadający wolumenowi 0,5 mln ton nasion i jest to kluczowy kierunek do zachowania obecnego areału uprawy rzepaku w kraju - podsumował Adam Stępień.

Bernat Patrycja
na podst. informacji prasowej
fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:58