StoryEditor

Ceny rzepaku: Korekta w dół na giełdach, w punktach skupu drożej

Jeżeli słoneczna i upalna pogoda się utrzyma, to niebawem będziemy rozpoczynać zbiór rzepaku. Póki co wiele plantacji jest jeszcze zielonych, a w krajowych magazynach jeszcze sporo nasion z poprzedniego roku. Na Matif po poniedziałkowych wzrostach cen, czwartek zamknął się spadkami. Tymczasem w krajowych punktach skupu lekka korekta stawek w cennikach w górę.
07.07.2023., 11:07h
Na rynku rzepaku mamy z jednej strony trochę martwy okres, ale z drugiej ciekawą sytuację. Wiele punktów skupu jeszcze nie podało cenników na zbiory, które rozpoczną się za 2-3 tygodnie w zależności od regionu i przebiegu pogody. Pozostałe punkty ceny podają, ale dotyczą one tylko i wyłącznie nasion z 2022 roku i różnice są spore (od 1500 do 1800 zł/t). Są też zakłady, które jeszcze mają przerwę technologiczną i cenniki podadzą dopiero w najbliższych dniach. Stawki na nowy rzepa są nadal dużą niewiadomą. Nadal nie ma wielu rolników zainteresowanych kontraktami na sezon 2023/2024. Trwa wyczekiwanie na to co będzie się działo z przebiegiem pogody i żniw oraz ewentualnym przedłużeniem umowy zbożowej pomiędzy Turcją i Rosją oraz Turcją i Ukrainą pod patronatem ONZ.

Aktualne ceny skup rzepaku w kraju


Z naszej czwartkowej (6.07.2023) sondy wynika, że najmniej za rzepak z 2022 roku płacono 1500 zł netto, a najwięcej - 1800 zł netto za tonę. Średnia cena z naszej sondy to 1728 zł. Poniżej w tabeli ujęliśmy te punkty skupu, które deklarują zakup czarnych nasion i podają aktualne ceny....

Punkt skupu

Aktualizacja

Rzepak

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 02:29