StoryEditor

Przerób rzepaku w Polsce utrzymuje rekordowy poziom!

Przerób rzepaku w I półroczu 2022 r. w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł 1 584 tys. ton. Pomimo perturbacji w branży olejarskiej, wynikających z trwającej w Ukrainie wojny, przerób oleju utrzymuje się na rekordowych poziomach. Jednak branżę niepokoi nowa ustawa o biokomponentach paliwowych. 
11.08.2022., 14:08h

Sezon 2021/2022 - przerób rzepaku osiągnął 3 217 tys. ton

Przerób rzepaku w sezonie 2021/2022 osiągnął rekordowy pułap 3 217 tys. ton, a podaż oleju surowego wzrosła do 1 310 tys. ton. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, Mariusz Szeliga nie ukrywa zadowolenia, wynikającego z osiągniętych wyników, obawia się jednak, że wprowadzane przez Rząd przepisy mogą ograniczyć przerób rzepaku.

„Pomimo różnych perturbacji, z jakimi mieliśmy do czynienia na rynku oleistych w poprzednim sezonie, łączny przerób rzepaku w PSPO został utrzymany na rekordowym poziomie. Wobec rekordowych zbiorów w tym roku nie pozostaje nam nic innego jak tylko zwiększyć przerób nasion w Polsce, co jednak będzie zależne od ostatecznych rozwiązań ustawowych określających popyt na polski biodiesel w 2023 roku. Proponowane bowiem w ostatnim czasie przez Rząd przepisy mogą doprowadzić do ograniczenia przerobu rzepaku porównywalnego do zamknięcia dwóch dużych zakładów w Polsce. Takie działanie w dobie rekordowych żniw negatywnie odbije się na opłacalności całego łańcucha dostaw od producentów rolnych poczynając - skomentował  Mariusz Szeliga. 

Przerób rzepaku w Polsce – jak wyglądają statystyki?

Według danych opublikowanych przez PSPO w całym sezonie 2021/2022 produkcja oleju surowego w I poł. 2022 r. wyniosła 642 tys. ton, co oznacza, że wzrosła o 34 tys. ton.

O 11 tys. ton wzrosła podaż na olej rafinowany, która w sezonie 2021/2022 wyniosła 279 tys. ton, a rok wcześniej w okresie od stycznia do czerwca była równa 268 tys. ton. Skąd taki wynik? Przez pierwsze pół roku wzrosła nie tylko produkcja oleju surowego, ale również sam udział rafinatu zwiększył się o 6% i wyniósł 46%, przy czym w ciągu dwóch ubiegłych lat wynosił jedynie 40%.

Jak przedstawia się sytuacja wśród pasz rzepakowych?

Członkowie PSPO łącznie w sezonie 2021/2022 wyprodukowali 155 tys. ton makuchu, a także 1 713 tys. ton poekstracyjnej śruty rzepakowej.

Jak wyglądają żniwa rzepaku w kraju? Zobacz!

Sektor biodiesla z największym zużyciem oleju

Z informacji przekazanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wynika, że tylko w I kwartale 2022 r. krajowi wytwórcy estrów zużyli ponad 229 tys. ton oleju. Sektor biodiesla jest kluczowym odbiorcą polskiego oleju rzepakowego. Możliwe, że w całym sezonie 2021/2022 polscy producenci biodiesla przetworzyli ponad 920 tys. ton oleju rzepakowego.

Mimo tego, że sektor biodiesla jest kluczowym odbiorcą polskiego oleju rzepakowego Dyrektor Generalny PSPO, Adam Stępień obawia się, że sytuacja ulegnie zmianie, jeśli przyjęta kilka dni temu przez Radę Ministrów ustawa przejdzie przez sejm.

  Oczekiwaliśmy dobrych zbiorów rzepaku, aby mieć zabezpieczenie surowcowe na kolejny sezon. Nie zakładaliśmy jednak, że możemy mieć problem z biopaliwami, które jak dotychczas dobrze się w Polsce rozwijały, przynosząc wielostronne korzyści. Krajowa branża olejarska jest w stanie efektywnie zagospodarować rekordową podaż krajowych nasion, o ile nie ziści się czarny scenariusz dla polskiego biodiesla, który wyłania się z projektu nowelizacji ustawy biopaliwowej zatwierdzonego przez Radę Ministrów kilka dni temu podsumował Adam Stępień.

oprac. Justyna Czupryniak

Fot. archiwum

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 13:43