StoryEditor

Uprawa rzepaku i produkcja biopaliw stabilizują rolnicze dochody

Branża biopaliw czeka na nową ustawę, która określi Narodowy Cel Wskaźnikowy na przyszły rok. To ważne, bo mamy w tym roku rekordową powierzchnię zasiewów rzepaku a produkcja biopaliw wpływa stabilizująco na rolnicze dochody.
11.07.2022., 11:07h

Projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw jest od początku roku procedowany przez ministerstwo klimatu i środowiska.

Obowiązkowy udział biokomponentów  

Określa się w niej tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy, czyli minimalny obowiązkowy udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych.

- Branża olejarska jest w stanie przerobić w całości polski rzepak gdyby zbiory przekroczyły szacowany pułap nawet 3,5 mln ton nasion. Tym niemniej, podobnie jak wytwórcy estrów, tłocznie czekają z niecierpliwością na pilną nowelizację ustawy biopaliwowej, ponieważ nadal brakuje niektórych rozwiązań prawnych dotyczących Narodowego Celu Wskaźnikowego na 2023 rok. Wobec perspektywy tak dobrych zbiorów znacząco rośnie rola biopaliw w stabilizacji przychodów producentów rolnych – tłumaczy Adam Stępień z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Rekordowy przerób krajowego rzepaku. Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO i KIB

Rekordowa powierzchnia zasiewów

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju s...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:54