StoryEditor

Setki tysięcy ton rzepaku z Ukrainy trafia do Unii Europejskiej!

Na Ukrainie plony rzepaku były niższe, ale dzięki większemu areałowi rzepaku zebrano w tym roku więcej. Unia Europejska pokrywa niedobory surowca rzepakiem z Ukrainy.
21.08.2019., 15:08h

Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy tegoroczne plony rzepaku na Ukrainie wynoszą średnio 2,57 tony/ha, czyli o 5,5% mniej niż przed rokiem

Jednocześnie całkowite zbiory rzepaku przewyższają zeszłoroczny poziom. Zebrano 3,16 mln ton, wobec 2,75 mln ton zebranych do końca lipca w roku ubiegłym. Statystycy szacują, że w 2018 r.  rentowność produkcji rzepaku na Ukrainie spadła do 31,1% w porównaniu z 43,6% w roku 2017.

Tymczasem Unia Europejska zwiększyła w lipcu import ukraińskiego rzepaku. Unijny import rzepaku z Ukrainy w pierwszym miesiącu sezonu 2019/2020 wyniósł 487,2 tys. ton, co jest rekordowym wynikiem.

Pozyskując 93% całego sprzedawanego za granicę rzepaku z Ukrainy UE pozostaje głównym importerem. Tegoroczny wolumen zakupów w porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 70,2% ze względu na spadek zbioru rzepaku w Europie.

Największe wzrosty importu rzepaku w stosunku do roku ubiegłego zanotowały Belgia (+ 167%), Francja (+ 282%) i Polska (+ 23%). Spadek dostaw rzepaku z Ukrainy nastąpił w Niemczech (-19%).

 W Polsce kolejne ODR-y podają szacunki plonów rzepaku w województwach. W warmińsko-mazurskim ten rok był k...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban

dr Juliusz Urban – ekspert ds. rynkowych AgroHorti Media specjalizujący się w rynku zbóż i rzepaku. Biznesowe doświadczenie uzyskał zarządzając skupem u dużego dystrybutora, był także prezesem firmy przetwórstwa rzepaku oraz właścicielem firmy brokerskiej. Od 2000 roku zajmuje się analizowaniem wpływu bieżących wydarzeń na ceny płodów rolnych i nawozów.
Autor publikacji na stronach rynkowych top agar Polska i na portalu www.topagrar.pl. Jego dziełem jest cotygodniowy Rynkowy Serwis Spod Lady. Jest współautorem cyklu podcastów rynkowych „Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowe last minute”, w których są omawiane bieżące trendy cenowe na krajowym rynku zbóż i rzepaku, przedstawiane autorskie prognozy eksperta, a także omawiane bieżące informacje z biznesu oraz produkcji rolnej.
Jego misją jest integrowanie środowiska produkcyjno-przetwórczego w łańcuchu obrotu towarowego. Stara się przedstawiać producentom rolnym sposób patrzenia na biznes przez przetwórców, a przetwórcom tłumaczyć punkt widzenia rolników. W swoich publikacjach zwraca uwagę na najnowsze prognozy dotyczące światowych bilansów produkcji i wykorzystania zbóż, a w swej pracy często wykorzystuje raporty USDA, KE i innych uznanych instytucji.
Obszary specjalizacji: analiza biznesowa, porównanie historyczne cen i trendów rynkowych, bilansowanie produkcji w Polsce i na świecie, biopaliwa rolnicze.
e-mail: [email protected]

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. maj 2026 22:06